Główna » Lajfstajl » Zbiornik na gaz płynny – własny czy dzierżawiony?

Zbiornik na gaz płynny – własny czy dzierżawiony?

Budujesz dom i zastanawiasz się nad wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem grzewczym? Gaz płynny do ogrzewania i gotowania na własny użytek to inwestycja tańsza w eksploatacji od oleju opałowego i ogrzewania elektrycznego, a dużo wygodniejsza i bardziej ekologiczna od palenia węglem. Masz zatem dwie opcje: dzierżawę lub zakup zbiornika na własność. Co się wiąże z tymi rozwiązaniami? Sprawdzamy.

 

Gaz skroplony stanowi naturalne, wszechstronne i w porównaniu do tradycyjnych paliw – wydajniejsze źródło energii. Badania wykazały, że w przypadku LPG ilość ciepła pozyskiwana z 1 kg opału jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku paliw stałych.

Warto pamiętać również, że gaz płynny nadaje się nie tylko do ogrzewania domów. Sprawdzi się także do innych zadań, takich jak podgrzewanie wody czy gotowanie.

Gaz skroplony gwarantuje bezobsługowy system ogrzewania, co w połączeniu z terminowymi dostawami i stałą ceną gazu skutkuje wygodą użytkowania.

Dzierżawa vs. posiadanie zbiornika na własność – co wybrać?

Aby ułatwić decyzję, prezentujemy zestawienie najważniejszych czynników, które warto rozważyć, biorąc pod uwagę ogrzewanie gazem płynnym. Każde z nich jest podzielone na dwa kluczowe rozwiązania: dzierżawę i zakup na własność.

Bezpieczeństwo użytkowania zbiorników na LPG

  • dzierżawa zbiornika na gaz płynny

Za całość procesu – od projektu do instalacji – odpowiadają specjaliści z firmy dzierżawiącej zbiornik. Nie musisz więc obawiać się, że procedury będą przeprowadzone w nieprawidłowy sposób.

Ponadto dostawca zbiorników na gaz zapewnia ich serwis oraz wszelkie odbiory i testy. Zbiornik jest własnością firmy, dlatego jej przedstawiciele czuwają nad sprawnym funkcjonowaniem instalacji.

Z tego powodu warto wybrać zaufaną markę o dużym doświadczeniu i standardach bezpieczeństwa, potwierdzonych certyfikatami. W ofercie jest również dostęp do całodobowego telefonu alarmowego w przypadku wycieku lub innej awarii armatury.

  • zakup na własność zbiornika na gaz płynny

Jeśli kupujesz zbiornik na własność, sam odpowiadasz za jego serwis i prawidłowe funkcjonowanie. Sam musisz też opłacać ewentualne przeglądy i naprawy.

Jakość gazu płynnego do ogrzewania

  • dzierżawa zbiornika na gaz płynny

Jeżeli zdecydujesz się na dzierżawę, masz pewność, że dostarczany gaz – propan techniczny – będzie wysokiej jakości, odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Firmy troszczą się bowiem o to, aby paliwo było bezawaryjne, dzięki czemu dbają o własne zbiorniki, które po ukończeniu umowy wracają do rąk marki.

  • zakup na własność zbiornika na gaz płynny

Przy zakupie od najtańszych dostawców istnieje duże ryzyko otrzymania gazu o niższej jakości – paliwo może mieć większą zawartość butanu, przez co przy niskich temperaturach nie będzie odparowywało, a instalacja centralnego ogrzewania przestanie działać.

W przypadku gazu kupionego od niewielkich niezależnych dostawców w razie awarii trudno jest wyegzekwować od nich, aby wzięli odpowiedzialność za skutki złej jakości gazu. Dodatkowo jeśli zamawiasz paliwo u różnych dostawców, możesz mieć kłopot z określeniem, który z nich dostarczył Ci wadliwy towar.

Instalacja zbiornika na gaz – opłacalność inwestycji

  • dzierżawa zbiornika na gaz płynny

Przy dzierżawie nie płacisz dodatkowo ani za instalację, ani za procedury prawne. Całość jest rozłożona na opłaty w wybranym systemie rozliczeniowym.

  • zakup na własność zbiornika na gaz płynny

Instalacja zbiornika na gaz płynny to dość kosztowna procedura. Wynagradzają ją przede wszystkim bezobsługowość i wydajność paliwa. Jeśli kupisz zbiornik o pojemności 2700 litrów, to zwrot z inwestycji uzyskasz po kilkunastu latach.

Dodatkowe koszty przy ogrzewaniu gazem płynnym

  • dzierżawa zbiornika na gaz płynny

W przypadku awarii zbiornika wszystkie koszty pokrywa dostawca. Ponadto zapewnia fachowy serwis techniczny, który rozwiąże problem i przywróci pracę instalacji

  • zakup na własność zbiornika na gaz płynny

Poza ceną za projekt i montaż instalacji musisz zapłacić także za usługi w Urzędzie Dozoru Technicznego, rewizje wewnętrzne i zewnętrzne zbiornika oraz koszty ewentualnych awarii i wymian zaworów bezpieczeństwa.

Właściciel zbiornika musi też sam kontrolować dostawy i pilnować terminów zamówień oraz przeglądów, co zabiera sporo czasu. A jak wiadomo, czas to pieniądz.

Wciąż zastanawiasz się, co wybrać: dzierżawę czy zakup zbiornika na własność? Zajrzyj na stronę AmeriGas.pl i poznaj ofertę zbiorników na gaz LPG.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share