Główna » Lajfstajl » Zalety ograniczników parkingowych

Zalety ograniczników parkingowych

Mimo że na kursach z prawa jazdy, wszyscy jesteśmy uczeni także prawidłowego parkowania, to często jednak wielu kierowcom sprawia to trudność nawet wtedy, gdy umiejętnie już jeżdżą, a w zwykłym, normalnym ruchu kierowanie pojazdem nie sprawia im żadnych kłopotów. Jeśli na kursie możemy co najwyżej przewrócić gumowy pachołek, to w realnym parkowaniu można uszkodzić swój lub stojący obok samochód.

Parkowanie nie jest łatwą umiejętnością

Bywa, że nawet kierowcy z wieloletnim doświadczeniem mają problemy z parkowaniem, szczególnie wtedy, gdy obok stoją inne samochody. Jest to w dużej mierze powodowane stresem, wynikającym z obawy uszkodzenia jakiegoś, stojącego w pobliżu samochodu. Zauważmy, iż często parkujemy precyzyjnie, a przy tym płynnie i bez większego wahania między liniami wyznaczającymi miejsce postoju wtedy, gdy w sąsiedztwie nie ma innych samochodów. Mimo iż istnieją dzisiaj różne akcesoria  i urządzenia wspomagające parkowanie, takie jak kamery cofania, różne czujniki i powiązane z nimi układy sterujące, a nawet całkowicie autonomiczne systemy ustawiające samochód na miejscu parkingowym już bez udziału kierowcy, to jednak zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że coś pójdzie nie tak. Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej firmy ANDROS z Redy, istnieją sposoby, aby takie ryzyko wyeliminować, lub też znacznie je zredukować. Pewne bardzo proste sprzęty, zamontowane na parkingach, podjazdach czy w garażach ułatwiają życie wielu kierowcom. Oczywiście nie chodzi tutaj w żadnym razie o jakieś blokady, barierki, słupki czy szlabany parkingowe, albo inne tego typu szykany, lecz przede wszystkim o tzw. separatory i ograniczniki parkingowe.

Rola ograniczników parkingowych

Częstą przyczyną uderzenia, czy tylko lekkiego stuknięcia w inny samochód w czasie parkowania, nie jest złe wymierzenie odległości między danymi pojazdami, lecz niezbyt precyzyjne operowanie pedałami gazu i hamulca. W takich sytuacjach właśnie niezwykle pomocne stają się separatory albo też ograniczniki parkingowe. To listwy wykonane z trwałej, odpornej  na mechaniczne uszkodzenia gumy lub poliuretannu i mocowane wzdłuż linii wyznaczających miejsce postojowe, lub przed jakimiś przeszkodami, o które można samochód uszkodzić. Listwa jest mocowana zwykłymi wkrętami do nawierzchni jezdnej, a jej montaż jest bardzo prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności i można go przeprowadzić przy pomocy zwykłej wkrętarki. Odpowiednio dobrana wysokość ogranicznika parkingowego sprawia, że najeżdżający na niego samochód (oczywiście przy niezbyt dużej prędkości) zostaje na tyle wyhamowany, że kierowca ma czas na zdjęcie nogi z pedału sprzęgła i wciśnięcie hamulca.  Jest to rzecz szczególnie przydatna kierującymi wysokimi pojazdami, ponieważ w wielu sytuacjach pozwala im uniknąć wjechania na jakąś przeszkodę podczas manewrowania samochodem.

W sprzedaży dostępnych jest kilka  rodzajajów ograniczników parkingowych, o różnych długościach i wysokościach i o różnej liczbie punktów mocowania. Pokrywa się je pasami odblaskowej taśmy, co sprawia, że są doskonale widoczne także w nocy.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share