Główna » Sposób na urodę » Czy wypadanie włosów może być spowodowane przyjmowaniem określonych leków?

Czy wypadanie włosów może być spowodowane przyjmowaniem określonych leków?

Wypadanie włosów jest problemem, z którym zmaga się nawet 47 proc. osób. Jego przyczyn należy upatrywać w wielu czynnikach, wśród których wymienić można m.in. przyjmowanie niektórych leków. Sprawdź więc czy jesteś narażony na wzmożoną utratę włosów spowodowaną tą właśnie przyczyną.

 

Przeglądając ulotki niektórych leków, można zauważyć, że często na liście działań niepożądanych pojawia się informacja o możliwości wypadania włosów. Ale uspokajamy: utrata kosmyków z tego powodu jest procesem w pełni odwracalnym – wystarczy tylko odstawić preparat lub zastąpić go innym.  A jakie leki mogą powodować problemy?

Przyjmowanie leków immunosupresyjnych

Wypadanie włosów może być związane z przyjmowaniem leków immunusupresyjnych, podawanych pacjentom przygotowywanym do przeszczepu. Po zaprzestaniu terapii, włosy odrastają całkowicie.

Przyjmowanie leków przy ciężkich schorzeniach dermatologicznych

Ciężka odmiana łuszczycy, pęcherzyca czy kolagenozy układowe wymagają podawania leków należących m.in. do grupy cytostatyków. Szacuje się, że po około 3 tygodniach kuracji dochodzi do znacznego osłabienia włosów, czego efektem jest ich wypadanie. Jednak i w tym przypadku kosmyki odrosną w krótkim czasie po zaprzestaniu stosowania leków.

 Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych

Wypadanie włosów może być związane z zawirowaniami hormonalnymi, do których dochodzi podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Warto jednak mieć świadomość, że dotyczy to wyłącznie tych kobiet, które mają ku temu genetyczne predyspozycje.

Wypadanie włosów spowodowane przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych pojawia się zwykle po 2-3 miesiącach po zakończeniu przyjmowania tabletek. Jest to jednak wypadanie włosów odwracalne – po około 6 miesiącach wszystko wraca do normy.

Należy jednak mieć świadomość, że czasem (ale bardzo rzadko) zdarza się, iż doustna antykoncepcja nieodwracalnie niszczy mieszki włosowe. Wówczas ponowny porost włosów po zakończeniu terapii nie jest możliwy. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z obciążeniem genetycznym przed rozpoczęciem kuracji hormonalnej i dokładna konsultacja z lekarzem.

Kiedy warto stosować suplementy na włosy?

Zadaniem suplementów jest poprawa kondycji włosów, które mają tendencję do wypadania. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że przyjmowanie tabletek wraz z lekami prowadzącymi do wzmożonej utraty włosów nie ma sensu. Działanie farmaceutyków jest tak silne, że najczęściej przewyższa właściwości nawet najlepszych preparatów stymulujących porost włosów. W momencie trwania kuracji lekami, nie ma więc sensu zażywać suplementów diety. Warto jednak sięgnąć po nie zaraz po zakończeniu leczenia – po to, by przyspieszyć porost włosów oraz wzmocnić i zregenerować osłabione mieszki włosowe.

Wybierając suplementy na włosy, zwróć uwagę na dobór preparatów pod kątem składu. Ważne, by zawarte składniki działały na kilka płaszczyznach jednocześnie: wzmacniały, zwiększały odporność na łamliwość oraz pobudzały porost włosów.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share