Główna » Sposób na biznes » Wymiana walut w banku, kantorze stacjonarnym i internetowym. Co się lepiej opłaca?

Wymiana walut w banku, kantorze stacjonarnym i internetowym. Co się lepiej opłaca?

Waluty można wymieniać w kantorze, banku stacjonarnym lub w e-kantorach, których popularność wciąż rośnie. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. W artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, który sposób wymiany walut jest najbardziej opłacalny.

Na co zwracać uwagę podczas wymieniania waluty?

Bez względu na powód, dla którego musimy dokonać wymiany waluty, warto postarać się, aby zrobić to po jak najbardziej korzystnym kursie.

Zgodnie z danymi TNS, 80% Polaków wymieniających walutę korzysta z usług stacjonarnego lub internetowego kantoru, a tylko co ósma osoba decyduje się na zrobienie tego w banku. Jeśli chodzi o wybór e-kantoru, to kierujemy się bezpieczeństwem, kursem, szybkością transakcji oraz dostępnością świadczonych usług – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący kantor CENTNET.”

Dlaczego warto wymieniać waluty w kantorach internetowych?

Jedną z głównych zalet e-kantorów są stosowane przez nie niższe marże, dzięki którym wymiana walut kosztować będzie nas mniej. Decydując się na taki sposób wymiany możemy więc całkiem sporo zaoszczędzić. Każdy klient kantoru internetowego może sam sprawdzić jego kurs – wystarczy zajrzeć na strony internetowe wybranych kantorów i porównać ich kursy.

Kantory internetowe funkcjonują na rynku od 2009 roku. Wcześniej waluty wymieniać można było tylko w bankach i kantorach stacjonarnych. Rosnąca popularność e-kantorów jest wynikiem ustawy antyspreadowej, która pozwoliła osobom posiadającym kredyty w obcych walutach kupować środki na spłatę rat w dowolnym miejscu, bez przywiązywania ich do banku-kredytodawcy.

Zalety wymiany walut w bankach i kantorach stacjonarnych

Ci, którzy nadal nie ufają kantorom internetowym, waluty mogą wymieniać w kantorach stacjonarnych i w bankach. W przypadku tej drugiej opcji, wymiany dokonuje się w kasie banku, a podczas płacenia kartą za granicą, korzysta się z bankowej usługi przewalutowania transakcji. Dawniej banki robiły ze spreadu (różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty) bardzo dochodowe źródło zarobku, jednak po wprowadzeniu ustawy antyspreadowej został on nieco obniżony. Mimo wszystko, spread wciąż waha się w granicach od 0,5 do 5 %, dlatego wymiany walut w banku nie można zaliczyć do tanich i korzystnych sposobów.

Lepiej, choć niewiele, sprawa wygląda w kantorach stacjonarnych, narzucających marże w  średniej wysokości 2,6%. W efekcie, w takich placówkach nie tylko przepłacimy za wymianę waluty, ale też stracimy cenny czas na dotarcie do kantoru i stanie w kolejce do okienka. Takich problemów nie napotkamy podczas wymiany walut w kantorze internetowym.

Gdzie najlepiej wymienić walutę?

Nie da się ukryć, że najlepszym miejscem do wymiany walut jest kantor internetowy. Dzięki niemu zaoszczędzicie swój czas i wyeliminujecie koszty związane z dojazdem do banku lub kantoru stacjonarnego. W e-kantorze walutę wymienicie łatwo i bardzo szybko. Ponadto, jest to też sposób bardzo bezpieczny (e-kantory wykorzystują podobne zabezpieczenia co banki). Nie można też zapominać o tym, że korzystając z usług kantoru internetowego wymienicie walutę taniej, niż w stacjonarnych placówkach.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share