Jak wybrać imię dla dziecka?

Za chwilę przyjdzie na świat Wasze wymarzone maleństwo, a Wy wciąż zastanawiacie się, jakie imię dla niego wybrać? To naturalne. Chcemy, żeby było ono wyjątkowe. Jedni stawiają na oryginalność, inni – na tradycję. Część z Was szuka patronów dla swoich pociech lub sprawdza znaczenie imion. Sposoby są różne, jednak wybór nie jest łatwy, dlatego damy Wam kilka cennych wskazówek.

Imiona dla dzieci

Większość z nas zauważyła pewnie obecną tendencję do nadawania dzieciom imion dawnych. Antoś, Julek czy Stasia nikogo już dziś nie dziwi. Jednak nie należy ulegać społecznej modzie. Imiona dla dzieci powinny być wyrazem naszego gustu czy sympatii. Wybór przecież nie jest mały. Żeby znaleźć coś odpowiedniego możemy zajrzeć do kalendarza lub im imienników. Znajdziemy tam nie tylko bardzo długą listę imion, ale także ich znaczenie. Jeśli zastanawiacie się jak wybrać imię dla dziecka, polecam którąś z tych opcji.

Jak wybrać imię?

Jest wiele sposobów, i tak naprawdę każdy cechuje się indywidualnością. Jedni z Was wybierają imię kierując się uczuciami, sentymentem do dziadków czy rodziców. Wówczas nadajecie dzieciom imiona po przodkach. Powszechna jest także opcja dwóch imion – jedno wybrane przez rodziców i drugie, będące wyrazem pamięci o poprzednich pokoleniach. Osoby, dla których istotne są wartości religijne kierują się przede wszystkim tym, żeby dziecko miało patrona. Chłopcy otrzymują wówczas najczęściej imiona po apostołach, a dziewczęta po świętych patronkach. Jak wybrać imię dla dziecka, tak aby miało patrona? Najbardziej pomocy jest tu kalendarz liturgiczny, który zawiera imiona większości świętych.

Znaczenie imion

Jest także wiele osób, które wybierając imiona dla dzieci, kierują się ich znaczeniem. Szukają wówczas w imiennikach, historii poszczególnych imion. Rodzicom często zależy, aby imię dopowiadało charakterowi ich dziecka, dlatego wyobrażają sobie swoją pociechę za kilka lat i szukają pokrewnych cech. Znaczenie imion odgrywa tu kluczową rolę.

Stracie rodziców

Zwróćmy uwagę, że imiona dla dzieci wybierają zazwyczaj ich rodzice, których gusty znacznie się różnią. Często więc trudno jest dojść do porozumienia. Pamiętajmy jednak, że imię będzie wizytówką naszego dziecka, dlatego to jego dobrem powinniśmy się kierować. Jak wybrać imię dla dziecka skoro nasze upodobania są odmienne? Na to pytanie jest prosta odpowiedź – po prostu nadajcie dziecku dwa imiona. To, którymi będziecie nazywać swoje dziecko codziennie powinno zyskać aprobatę obojga rodziców i mieć pozytywne skojarzenia.

Wybór imienia dla dziecka to nie lada zadanie, szczególnie współcześnie gdy wybór jest tak ogromny. Nie kierujcie się opiniami babci, cioci czy całej reszty rodziny. To Wasze dziecko, więc decyzja leży w Waszych rękach. Bez różnicy czy najważniejsze będzie dla Was znaczenie imion czy jego oryginalność, pamiętajcie jednak, że wybór imienia to duża odpowiedzialność, bo dziecko będzie się nim posługiwać do końca życia.

Joanna Bugajewska

Share