Wybór części do pomp – oryginalne czy zamienniki?

Nowoczesne pompy ściekowe i wodne to zaawansowane technologicznie urządzenia, których działanie opiera się na współpracy licznych komponentów. Nawet najlepsza pompa z czasem zużywa się, dlatego podczas jej eksploatacji tak ważne jest regularne dokonywanie przeglądów konserwacyjnych, uzupełnianych o wymianę elementów najbardziej podatnych na zużycie. Wybór dobrych jakościowo części pozwala na utrzymanie wysokiej wydajności urządzeń i wydłużenie ich żywotności.

Spór o zasadność sięgania po oryginalne części podczas prac serwisowych i napraw toczy się od dawna i dotyczy nie tylko pomp, ale wszystkich urządzeń mechanicznych, w tym głównie pojazdów oraz maszyn budowlanych. Decyzja o wyborze zamienników zamiast oryginalnych części producenta zwykle motywowana jest poszukiwaniem oszczędności, co w niektórych sytuacjach bywa zasadne. Jednak w przypadku części do pomp, zwłaszcza tych o zastosowaniu przemysłowym, najrozsądniejszym rozwiązaniem zawsze jest zakup części oryginalnych. Dlaczego?

Zakup oryginalnych części do pomp jako sposób na oszczędzanie

„To prawda, że oryginalne części są zwykle droższe w zakupie od zamienników. Jednak ponosząc inwestycję na części, od których zależy poprawne funkcjonowanie pompy czy całego hydroforu, trzeba brać pod uwagę ich jakość. W przypadku podróbek nigdy nie możemy mieć pewności co do wytrzymałości kupowanego elementu, często zdarzają się sytuacje, w których montaż takiej części jest w ogóle niemożliwy” – mówi specjalista z firmy FluidControl.

Najlepsi producenci pomp, projektując swoje urządzenia, często sięgają po rozwiązania niestandardowe, w celu zwiększenia możliwości oferowanych klientom wyrobów. W efekcie powstają urządzenia złożone z komponentów trudnych, a często niemożliwych do podrobienia. Próby obróbki zamienników w celu dopasowania ich do oryginalnych pomp często skutkują poważnymi uszkodzeniami całego mechanizmu, co w konsekwencji naraża przedsiębiorstwo na bardzo duże koszty, związane z generalnym remontem pompy lub koniecznością wymiany jej na zupełnie nową.

Zatem zakup oryginalnych części, przeznaczonych do pracy z konkretnym modelem pompy, jest sposobem na długoterminową oszczędność. Montaż oryginalnych komponentów daje gwarancję prawidłowego działania pompy przez długi czas i eliminuje ryzyko jej uszkodzenia.

Gdzie kupować oryginalne części do pomp?

Sporym wyzwaniem, przed którym staje właściciel pompy, bywa znalezienie nowych, oryginalnych części, zwłaszcza w przypadku urządzeń producentów zagranicznych. Popularnym miejscem poszukiwań jest oczywiście Internet, jednak wertując ogłoszenia online, trzeba mieć się na baczności. W serwisach aukcyjnych można natknąć się na zamienniki sygnowane logo różnych marek, ale niemające z nimi nic wspólnego, oprócz dobrze podrobionego opakowania.

Najbardziej wiarygodnym źródłem oryginalnych części do pomp są autoryzowane serwisy producentów. Szukając części do pomp Lowara, Vogel czy Flygt, warto rozejrzeć się za lokalnym serwisem autoryzowanym przez grupę Xylem (producent ww. marek). W Katowicach oryginalne części oferuje przedsiębiorstwo FluidControl, producent zestawów hydroforowych VDH i autoryzowany serwis Xylem.

Share