Wskazania do terapii manualnej

Terapia manualna jest jedną z najbardziej znanych metod postępowania terapeutycznego. Służy ona do badania i leczenia zaburzeń czynności w strukturach ruchu. Dotyczy to niwelowania bólu w obrębie kręgosłupa oraz poprawy ruchomości w stawach. Wymaga przeprowadzenia wnikliwej diagnozy, za pomocą której fizjoterapeuta będzie mógł ocenić stan pacjenta.

Na czym polega terapia manualna?

Bardzo wiele osób skarży się na dolegliwości związane z kręgosłupem lub układem ruchu. Przyczyny mogą wynikać z różnych kwestii. Wśród metod wspomagających leczenie i powrót do sprawności opracowano m.in. terapię manualną. Polega ona na uciskaniu odpowiednich miejsc ciała w celu przywrócenia równowagi mięśniowej. Dzięki niej można ustalić dokładną patologię narządu ruchu oraz wprowadzić odpowiednie leczenie. Przed samą terapią niezbędna jest diagnostyka, w ramach której wykonywane są badania ogólne i manualne oraz testy ruchowe. Terapia z kolei to różne techniki manipulacji, trakcji, mobilizacji, kompresji  czy kuracji tkanek miękkich i kuracji nerwowo-mięśniowych.

Bóle w obrębie kręgosłupa

Terapię manualną stosuje się przede wszystkim przy występowaniu różnego rodzaju bólów. Pomaga przy bólach krzyżowych, lędźwiowych, lędźwiowo-krzyżowych czy bólu w kości ogonowej. Pomocna jest także na dolegliwości wywołane chorobą dyskową, wzmożone napięcie mięśni w okolicy miednicy czy zwyrodnienie stawów międzykręgowych. Terapię manualną stosuje się także w przypadku częstomoczu, rwy kulszowej, wad postawy, odkręgosłupowych bólów głowy, a także w zaburzeniach snu. Ma pozytywny wpływ na łagodne położeniowe zawroty głowy BPPV.

Dolegliwości w kończynach

Terapia manualna łagodzi bóle promieniujące do kończyn, które powstały przez ucisk i podrażnienie korzeni nerwowych. Pomaga także na bóle wywołane uszkodzeniem mięśni, ścięgien czy ich przyczepów do kości. Terapia łagodzi także bóle wywołane artrozą, które pojawiły się w stawach kolanowych, biodrowych czy barkowych. Ekspert z ośrodka rehabilitacji specjalistycznej ALTO w Gdańsku dodaje: „Wskazania do terapii manualnej mają także osoby, które są przygotowywane do niektórych zabiegów operacyjnych, np. wstawienia endoprotezy. Ponadto poleca się ją w przypadku stanów pourazowych, sztywności stawów z powodu unieruchomienia czy zwyrodnienia, skrócenia lub zwiększenia napięcia mięśni, a także po zabiegach w obrębie kości, stawów, więzadeł i mięśni”.

Share