Główna » Sposób na biznes » Wózek do palet – jaki wybrać?

Wózek do palet – jaki wybrać?

Wózki do palet pozwalają sprawnie przetransportować towar, który, odpowiednio zabezpieczony, znajduje się na palecie. Wózki wykorzystuje się przede wszystkim w halach magazynowych i produkcyjnych oraz sklepach spożywczych i mniejszych lub większych marketach. Podczas ich zakupu należy jednak pamiętać o odpowiednich parametrach. W naszym artykule podpowiadamy, jak wybrać właściwy wózek do palet i na jakie jego cechy zwracać uwagę.

Do czego służą wózki do palet?

Transport towarów na paletach to system powszechnie znany i stosowany na całym świecie. Wykorzystuje się do tego celu różnego rodzaju wózki do palet. Można wśród nich wyróżnić kilka rodzajów, ponieważ poszczególne magazyny i centra logistyczne są odmienne. Wózki mają najczęściej charakter ręczny, aczkolwiek dosyć popularne są również rozwiązania elektryczne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, a także wielkości powierzchni, po której mają być one obsługiwane. Podstawową funkcją wózków do palet jest bowiem przemieszczanie towarów na krótkich dystansach i podnoszenie ich na wysokość do 20 cm, czyli trochę inaczej niż w przypadku wózków widłowych. Oprócz standardowych wózków paletowych ręcznych, można spotkać wózki paletowe z wagą, nożycowe oraz elektryczne.

Wózki do palet ręczne a elektryczne

Ręczne wózki do palet są wykorzystywane głównie w mniejszych i węższych przestrzeniach oraz w miejscach, w których zadania związane z transportem palet są wykonywane z małym natężeniem – w sklepach wielkopowierzchniowych, mniejszych magazynach oraz przy przemieszczaniu towaru na halę sprzedażową.   

Elektryczne wózki do palet są z kolei bardziej zaawansowane pod względem technologicznym – zapewniają wyższy komfort obsługi, ponieważ nie wymagają od człowieka wkładania siły w ten proces. Pozwalają na automatyzację pracy w szeroki zakresie, dzięki czemu mają zastosowanie w większych magazynach oraz zaawansowanych centrach logistycznych.

Inne cechy warte uwagi

Jak już wspominaliśmy wybór odpowiedniego wózka do palet zależy od indywidualnych potrzeb, ale warto również zwrócić uwagę na jego wykonanie. Wózki powinny być solidne – jako materiał dobrze sprawdza się stal specjalna o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych.

„Nie należy zapominać o właściwym doborze kół i rolek do rodzaju podłoża, a także ogólnych rozmiarach, dopasowanych do specyficznego charakteru przewożonego towaru” – przypomina doradca klienta w firmie IPZ, znanego dystrybutora wózków widłowych, który oferuje również ich wynajem oraz serwis.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share