Główna » Sprytny sposób » Warto uczyć się niemieckiego?

Warto uczyć się niemieckiego?

Inwestycja w naukę języków obcych zawsze jest doskonałym wyborem, jednakże nie wszystkie języki obce mają równie atrakcyjną wartość co angielski. Rzadko uczymy się języków bezinteresownie, dla własnej satysfakcji, znacznie częściej powodem są możliwości pracy, zarabiania wyższych sum, czy też możliwości rozwoju osobistego, wyjazdu, komfort osobisty itp. Podejmując naukę niemieckiego warto jest stanowić się czy warto jest ponosić ten trud i uczyć się niemieckiego. Bez wątpienia jest to dobra inwestycja, język niemiecki nie należy do języków niszowych, a znajomość niemieckiego może się nam przydać nie tylko w pracy zawodowej, ale również życiu towarzyskim, w czasie wolnym. Jako, iż nauka niemieckiego jest bardzo popularna, możemy skorzystać z kursów językowych w kraju i zagranicą, korepetycji indywidualnych, jak również wielu możliwości nauki samodzielnej online.

Inwestycja w język niemiecki – warto? Warto!

W wielu szkołach nauka języka niemieckiego jest obowiązkowa jako drugi z języków obcych, bądź fakultatywna, jednakże odbywa się bez ponoszenia kosztów nauki. Praktycznie w każdej szkole języków obcych dostępne są kursy niemieckiego na każdym poziomie zaawansowania. Warto jest zatem opanować co najmniej poziom podstawowy, jednakże wskazana jest nauka do poziomu zaawansowanego, a nawet biegłego. Im lepiej znamy język, tym więcej mamy możliwości pracy w tym właśnie języku. Znając niemiecki nie musimy pracować w Niemczech, ale możemy podjąć pracę zdalną w niemieckim przedsiębiorstwie, pracować wyłącznie z niemiecką klientelą, jak chociażby infolinia w języku niemieckim itp. Nie musimy być lektorami niemieckiego, tłumaczami, by czerpać realne korzyści ze znajomości niemieckiego, aczkolwiek praca korepetytora niemieckiego również nie jest złym pomysłem.

Znając angielski wypełniamy swego rodzaju standard, tym samym nie mamy czym konkurować z innymi, zaś prezentując oprócz angielskiego znajomość niemieckiego urozmaicamy katalog naszych atutów w oczach pracodawcy. Niemiecki pozwala się nam wyróżnić i nie rzadko przebić w tłumie. To jego niewątpliwa zaleta, bez względu na to czy specjalizujemy się we fryzjerstwie, czy tworzeniu stron www. Również w sferze towarzyskiej traktowani jesteśmy lepiej, jeśli z Niemcami nie musimy rozmawiać po angielsku, a jesteśmy w stanie komunikować się w ich ojczystym języku i to dość swobodnie wypowiadając się na każdy temat. Znajomość niemieckiego pozwala nam brać udział w dyskusjach na niemieckich formach czy w blogach niemieckojęzycznych, jak i wielu przestrzeniach sieci umożliwiając zdobywanie kontaktów, czerpanie wiedzy i doświadczenia od innych.

Język niemiecki w Europie zajmuje drugie miejsce pod względem popularności. Jako języka obcego uczą się go Francuzi, jak i Brytyjczycy. Nie od dziś Niemcy są potęgą gospodarczą, co za tym idzie niemiecki ma znaczenie w szczególności dla gospodarki, ale nie tylko. W przypadku światowego rankingu jest on na dalszym miejscu. Zarówno w Unii Europejskiej, jak i Europie językiem niemieckim posługują się jako językiem urzędowym i ojczystym wyłącznie Niemcy i Austriacy. To zaledwie około stu milionów osób, co na tle języka hiszpańskiego, portugalskiego jest niewiele. W Polsce popularność niemieckiego jest szczególnie istotna z powodu sąsiedztwa geograficznego Polski i Niemiec, jak również ścisłej współpracy obydwu krajów. Ilość firm niemieckich działających na polskim rynku, jak  i firm polskich obsługujących niemieckich klientów i pracujących za zachodnią granicą jest imponująca. Nie brakuje przedsiębiorstw polsko-niemieckich, które wymagają od swoich pracowników znajomości niemieckiego. Pod tym kątem znajomość niemieckiego popłaca, bowiem nie tylko łatwiej jest znaleźć zatrudnienie, ale i można więcej zarobić, wybierać pracodawców i stanowiska. Co więcej posługując się niemieckim możemy bez problemu znaleźć zatrudnienie w Niemczech, Austrii, również w swoim zawodzie, niekoniecznie porywając się na pracę poniżej swych kwalifikacji – podaje, Marcus Timbach – nauczyciel j. niemieckiego praca – preply, który uczy j. niemieckiego od 25 lat.

Znajomość niemieckiego umożliwia nam swobodną komunikację nie tylko podczas podróży do Niemiec, ale również do wielu krajów europejskich. Będąc zarówno na lotnisku, jak i w muzeum możemy skorzystać z naszej wiedzy językowej, bowiem większość tłumaczeń informacji dla turystów, podróżnych i petentów cudzoziemców dostępna jest w języku niemieckim. Niemiecki jest jednym  języków urzędowych instytucji europejskich, jak i światowych organizacji. Praktycznie wszędzie w Europie mamy szanse spotkać osoby mówiące lepiej lub gorzej po niemiecku. Do Polski przyjeżdża mnóstwo osób niemieckojęzycznych zarówno na wczasy, w celach biznesowych, jak również przybywa domów opieki i rekonwalescencji stworzonych z myślą o zachodnich sąsiadach. Szereg zabiegów stomatologicznych dedykowanych jest właśnie na rynek niemiecki, co za tym idzie ich wykonanie wymaga komunikacji z pacjentem w języku niemieckim, mimo lokalizacji pracy w kraju. W Polsce język ten jest szczególnie popularny na dawnych ziemiach przynależących do Niemiec, zaboru austriackiego. Historyczne uwarunkowania są bardzo widoczne, co wykorzystują Niemcy, ale i Polacy. Na Śląsku wiele osób przynależy do mniejszości niemieckiej a ich rodziny uczą się niemieckiego jako języka ojczystego, dzięki czemu mają ułatwiony start na rynku pracy. Spora inwestycja rządu Niemiec w germanizację terenów przygranicznych pod płaszczykiem promocji i współpracy międzynarodowej prowadzi do upowszechnienia niemieckiego w Polsce. Możliwość wyjazdu za pracą do Niemiec, jak i często posiadanie rodziny w Niemczech motywuje do podjęcia nauki tego języka. Nie rzadko wyższe wynagrodzenia w Niemczech, czy Austrii motywują do wyjazdu z kraju, zwłaszcza na terenach pogranicza, gdzie mamy możliwość pracy w Niemczech i powrotów do domu codziennie, czy też raz w tygodniu przy większej odległości od granicy.

Dla wielu młodych ludzi kończących szkoły, studia sporą szansą na rozwój jest wyjazd na studia na niemieckiej uczelni. Popularnością cieszą się tamtejsze politechniki. Niemcy słyną z osiągnięć technicznych, badań naukowych i inwestycji w naukę dając szansę naukowcom z Polski na sukces. Tym samym chcąc być naukowcem w dziedzinie nauk ścisłych winniśmy uwzględnić naukę niemieckiego jako języka podstawowej komunikacji. Wyjeżdżając na studia w Niemczech znajomość niemieckiego jest obowiązkowa i winna być potwierdzona certyfikatem państwowym. Korzystając z projektów badawczych i naukowych, jak i oryginalnych źródeł wiedzy największych naukowców, nie tylko Einsteina, ale mniej znanych odkrywców musimy nauczyć się niemieckiego. Do dnia dzisiejszego w obszarze publikacji naukowych to w języku niemieckim wydaje się najwięcej artykułów, książek, rozpraw naukowych. Wszelkie nowinki techniczne i technologiczne ukazują się w pierwszej kolejności w wersji niemieckojęzycznej. Tym samym znajomość angielskiego wydaje się być zbyteczna, zaś władanie niemieckim dużym plusem.

Kiedy nie planujemy kontynuacji nauki za zachodnią granicą, nie oznacza że niemiecki się nam nie przyda. Aktualnie niemiecki wymagany jest zarówno na wszystkich stanowiskach zarządzających, koordynujących, jak również wśród szeregowego personelu produkcyjnego, handlowego czy usługowego. Chcąc zostać kelnerem, recepcjonistką, czy nawet biletem nie można się obyć bez dobrej znajomości niemieckiego. Popyt na osoby mówiące po niemiecku zauważalny jest w szczególności w sektorze handlowym.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Komentarze (1)

  1. Agata napisał(a):

    Zgadzam się, że niemiecki jest bardzo przydatny! Mieszkam na zachodzie, mam zamiar wyjechać do Niemiec, już zrobiłam kurs niemieckiego dla pielęgniarek, który znalazłam na dafi.edu.pl Mam nadzieję, że na początku taka znajomość języka mi wystarczy, tym bardziej, że szkoła DaFi pomaga w znalezieniu zatrudnienia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share