Główna » Lajfstajl » W jakich sytuacjach warto zdecydować się na soczewki kontaktowe?

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to posiadająca bardzo wiele zalet alternatywa dla okularów. Choć tymi ostatnimi też warto dysponować, na wszelki wypadek (np. podczas choroby), to dla coraz większej liczby osób właśnie soczewki stanowią podstawowe narzędzie korekcji wad wzroku. Poniżej prezentujemy natomiast sytuacje, w których są one nie tylko lepszym, ale nieraz wręcz jedynym sensownym wyborem.

Sport

Oczywiście, istnieją takie formy aktywności fizycznej, które można uprawiać również w okularach na nosie. O ileż jednak wygodniejszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe! Nie spadają, nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne i nie stanowią tak dużego zagrożenia dla naszych oczu w momencie ewentualnego urazu. Można je bez problemu ukryć pod goglami, a te jednorazowe nadają się nawet do sportów wodnych. W grach zespołowych chociażby  przydają się natomiast w dużej mierze także dzięki temu, że nie ograniczają pola widzenia.

Prowadzenie auta

Ta ostatnia cecha okazuje się nieoceniona również wówczas, gdy siadamy za kierownicą. W tej sytuacji znaczenie potrafi mieć ponadto fakt, że dzięki soczewkom wyeliminowany zostaje problem oślepiającego odbijania się świateł w okularach. Nie trzeba też mieć dwóch par okularów korekcyjnych: zwykłych i przeciwsłonecznych (albo znacznie droższych fotochromatycznych, które automatycznie przyciemniają się pod wpływem dużego natężenia światła).

Atrakcyjny wygląd

Choć okulary potrafią być ozdobą i przez wiele osób traktowane są jak element biżuterii, to co najmniej tyle samo osób przypisuje im raczej szpecące właściwości. Soczewki są więc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy z tego względu w okularach czują się po prostu niekomfortowo – albo chcą bez nich lepiej wyglądać tylko na wielkie wyjścia. W kontekście imprez soczewki mają też tę zaletę, że można w nich swobodnie tańczyć, a ponadto są w stanie efektownie zmienić kolor naszych tęczówek.

Szczególnie dla pań znaczenie będzie mieć natomiast fakt, że soczewki kontaktowe pozwalają zarówno wygodniej nałożyć, jak i później lepiej eksponować makijaż oczu. Ponieważ zakłada się je przed malowaniem, znika problem niedostatecznej precyzji w aplikacji kosmetyków, zwłaszcza gdy borykamy się z dość dużą wadą wzroku.

Zalecenia zdrowotne

Wady przekraczające 6 dioptrii – zarówno na plusie, jak i na minusie – potrafią zresztą same w sobie być wskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych. Zaleca się stosowanie tych ostatnich również wtedy, gdy wada występuje wyłącznie w jednym oku albo jeśli różnica w widzeniu każdego z oczu jest większa niż 3 dioptrie. Odpowiednio dobrane soczewki skorygują też wady związane z uszkodzeniami gałki ocznej oraz wynikłe np. z nietypowej geometrii rogówki. Tego rodzaju rozwiązania proponuje chociażby Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny we Wrocławiu, w którym wykonywane są również soczewki na indywidualne zamówienie.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share