Główna » Sposób na rodzinę » Uwięziony zarodek, czyli o problemach z implantacją

Uwięziony zarodek, czyli o problemach z implantacją

Implantacja to zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy. Blastocysta, czyli zarodek w stadium rozwoju, rozpręża się i napiera na osłonkę przejrzystą, która zostaje przerwana – tak wygląda prawidłowy proces zapłodnienia, nazywany wykluciem blastocysty. Czasami jednak – między innymi na skutek zaawansowanego wieku kobiety – dochodzi do uwięzienia zarodka w otoczce.

Przyczyny uwięzienia zarodka

Utrudnienia w przedostaniu się zarodka do błony śluzowej macicy mogą być spowodowane zaawansowanym wiekiem kobiety (powyżej 37 lat) – wraz z upływem czasu osłonka staje się coraz twardsza. Inne przyczyny problemów z zapłodnieniem to fragmentacja zarodka oraz niewielka liczba blastometrów (komórek), z których składa się zarodek. Wskazaniami do wspomaganego uwolnienia zarodka są również wielokrotne poronienia oraz endometrioza i niepłodność o podłożu immunologicznym.

Wskazania do nacięcia osłonki przejrzystej a in vitro

Nacięcie osłonki przejrzystej stosuje się w przypadku, gdy wcześniejsze próby zapłodnienia in vitro zakończyły się niepowodzeniem. Wspomaganie uwalniania zarodka konieczne jest także w sytuacji, kiedy zarodki rozwijają się bardzo powoli, mają grubą otoczkę lub były wcześniej rozmrażane. Wskazania do nacięcia zasłonki mogą pojawić się zarówno przy tzw. klasycznym in vitro (IVF), jak również w przypadku dawstwa zarodków.

Metody uwolnienia zarodka – Assistent Hatching

Wspomagane wylęganie zarodka opiera się zwykle na mikrochirurgicznym nacięciu otoczki przejrzystej przed transferem zarodka do jamy macicy. Wiele kobiet obawia się, że dojdzie do uszkodzenia zarodka – bezpodstawnie, jest to procedura w pełni bezpieczna, pod warunkiem, że wykonują ją fachowcy. Bardzo ważne jest wybranie renomowanej kliniki, w której pracują doświadczeni embriolodzy. Oprócz mechanicznej metody uwalniania zarodka, stosuje się również metodę chemiczną – z użyciem kwasu, metodę laserową oraz metodę z zastosowaniem mikromanipulatora, a także używa enzymów proteolitycznych (proteazów – enzymów regulujących degradację białek).

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share