Główna » Domowe sposoby » Testery jakości wody – czym są, do czego służą?

Testery jakości wody – czym są, do czego służą?

Jakość wody ma ogromne znaczenie. Nie tylko dla dzieci i kobiet w ciąży. Każdy powinien zwracać uwagę na to, co pije. Już dawno odeszły czasy, kiedy po wykonaniu studni doprowadzaliśmy do domu wodę bez weryfikowania jej zdatności do picia. Nadmierna mętność, zbyt duża zawartość żelaza i manganu, przekroczony poziom twardości wody – to tylko niektóre problemy, z którymi można się spotkać. Dziś każdy może używać testerów jakości wody.

Czym są testery jakości wody?

Testery jakości wody to mierniki, które wykorzystujemy do sprawdzania parametrów wody. W szczególności służą do kontrolowania twardości wody, ale nie tylko. Wyróżnia się też mierniki TDS czy mierniki pH wody. Dzięki nim każdy ma możliwość przebadania jakości wody, która leci z kranu i podjęcia należytych działań. To konieczne, jeżeli okaże się, że pijemy wodę słabej jakości lub co gorsza – zanieczyszczoną.

Co świadczy o złej jakości wody?

Czasami nie potrzeba mierników wody, aby wiedzieć, że nasza woda nie nadaje się do picia. Jakie parametry fizykochemiczne świadczą o nieprzydatności wody do spożycia?

 • metaliczny posmak,
 • mętność, wpływająca na wygląd i smak wody,
 • brązowawe zabarwienie,
 • nieakceptowany zapach, w tym zapach siarkowodoru, żelazisty czy ropopochodny,
 • przesuszona skóra ciała,
 • biały nalot na naczyniach i urządzeniach,
 • pH niemieszczące się w przedziale 6,5-9-5.

„Pamiętaj! Jakość wody przekłada się na jakość życia. Nie powinieneś bagatelizować tego problemu, ponieważ niski standard wody ma negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz na pracę instalacji. Na szczęście dzisiaj można badać wodę i poddawać ją metodom uzdatniania, np. przez zastosowanie systemu odwróconej osmozy. Możliwości jest wiele, najważniejszy jest jednak pierwszy krok, czyli zweryfikowanie jakości wody” – komentuje nasz rozmówca ze sklepu Global Water.

Rodzaje testerów jakości wody

Pośród rodzajów testerów jakości wody wyróżnia się:

 • tester twardości wody – w prosty i skuteczny sposób określa twardość wody, czyli stężenie obecnych w niej jonów wapnia i magnezu. Twarda woda pogarsza kondycję naszej skóry i włosów, a ponadto osłabia działanie detergentów używanych do prania i sprzątania. Co więcej, przyspiesza zużywanie urządzeń. Najprostszy w użytkowaniu jest paskowy tester twardości wody, który należy tylko zanurzyć na kilka sekund w wodzie. Następnie porównujemy kolor paska ze skalą, dołączoną do miernika. Drugim typem testera twardości wody jest tester kropelkowy, który jest znacznie dokładniejszy,
 • tester pH – w precyzyjny sposób mierzy odczyn wody i informuje, czy woda spełnia nasze oczekiwania. Najczęściej wystarczy zanurzyć miernik w wodzie, aby natychmiast otrzymać wynik pomiaru,
 • tester azotanów i azotynów – najczęściej w formie paskowej. Azotany i azotyny są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Podwyższona wartość azotanów może spowodować chroniczne niedotlenienie organizmu,
 • miernik jakości wody TDS – sprawdza zasolenie wody surowej, ale też zasolenie wody po zastosowaniu membrany osmotycznej, służącej do uzdatniania wody.

W wyborze właściwego testera jakości wody mogą pomóc pracownicy sklepu, którzy poinformują również o sposobie działania konkretnego miernika. Zapoznaj się z ofertą i wybierz odpowiednie produkty!

 

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share