Główna » Sprytny sposób » Teatr – jak zachowywać się będąc w teatrze?

Teatr – jak zachowywać się będąc w teatrze?

Teatr często kojarzony jest przez nas jako rozrywka zarezerwowana tylko dla wybranych – sztywna, wymagająca, niezbyt przystępna. W rzeczywistości jest jednak inaczej!

Wielu z nas ostatni raz w teatrze gościło jeszcze w okresie szkolnym. Teatr nie jest uznawany przez nas jako rozrywka atrakcyjna dla każdego – zwykle mamy wtedy na myśli poważne sztuki, które nie wypadają zbyt dobrze na tle nowoczesnego kina akcji czy pasjonujących komedii ze światowej klasy aktorami w rolach głównych.

Jednak teatr także może być świetną propozycją dla przeciętnego Kowalskiego – wystarczy tylko wybrać odpowiednią sztukę, aby świetnie się bawić. Dzisiaj coraz więcej placówek teatralnych, w tym także Teatr Szekspirowski z Gdańska (teatrszekspirowski.pl), prezentują sztuki przystępne dla każdego – lekkie, przyjemne, wzbudzające uśmiech.

Savoir-vivre w teatrze

Teatr rządzi się jednak pewnymi prawami, dlatego też każda odwiedzająca go osoba powinna pamiętać o paru ważnych zasadach.

Zwykle możemy spotkać się z poradami, że do teatru trzeba ubrać się bardzo elegancko – garnitur, długa suknia, torebka wizytowa. Jednak wtedy, gdy wybieramy się na komedię, nie musimy zakładać na siebie szykownych ubrań. Jeansy i marynarka, sukienka do kolan i baleriny również będą świetną propozycją. Zrezygnujmy jednak z dyskotekowych, wyzywających ubrań – te lepiej pozostawić inne okazje.

Jak należy zachowywać się w teatrze? Przede wszystkim nie należy przeszkadzać innym. W przeciwieństwie do kina, do teatru nie zabieramy własnych przekąsek i nie jemy ich podczas sztuki. Gdy zrobimy się głodni, często możemy zakupić coś i zjeść podczas przerwy – tak zwanego antraktu.

Nie zapomnijmy też o wyłączeniu telefonu komórkowego oraz innych urządzeń, które mogłyby przeszkadzać podczas spektaklu.

W dobrym tonie jest zjawienie się na miejscu punktualnie. Gdy spóźnimy się na sztukę, nie powinniśmy wchodzić na widownię w trakcie jej trwania, aby nie zakłócić wydarzenia. Nie powinniśmy także wychodzić ze sztuki przed zapadnięciem kurtyny.

Do zapoznania się ze swoim repertuarem zaprasza Teatr Szekspirowski z Gdańska – więcej informacji można uzyskać pod adresem teatrszekspirowski.pl.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share