Główna » Lajfstajl » Jak się nauczyć tańczyć? Wywiad z Nailah

Jak się nauczyć tańczyć? Wywiad z Nailah

Agnieszko, masz na swoim koncie mnóstwo osiągnięć. Mam wrażenie, że wszędzie Ciebie pełno. W Twoich działaniach widać ogromną pasję, i chętnie polecam Twój profil wszystkim, którzy zastanawiają się jak nauczyć się tańczyć. Czy taniec był z Tobą od zawsze? Jak to się zaczęło?


Tańcem interesowałam się od dziecka i na pierwsze lekcje tańca posłali mnie rodzice już w przedszkolu. Taniec orientalny odkryłam jednak przez przypadek dopiero w liceum. Chciałam zrobić coś dla siebie i szukałam kursów solo dla kobiet – najpierw trafiłam na salsę, potem na hip hop… A następnie, dzięki mojej koleżance, na taniec brzucha! Wtedy nie wiedziałam kompletnie co się pod tą nazwą kryje, ale chciałam spróbować. Najpierw uczęszczałam wyłącznie na zajęcia regularne, ale jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia… Z czasem zaczęłam jeździć na festiwale taneczne, aby uczyć się u najlepszych instruktorów i największych autorytetów tego tańca, zaczęłam brać udział w konkursach, przez kilka lat tańczyłam też w zespole SAFFANAH prowadzonym przez Martę Nowicką. Faktycznie mam na swoim koncie wysokie miejsca w konkursach o randze krajowej i międzynarodowej, nie tylko solo, ale i w kategoriach grupowych, ale wciąż czuję, że jeszcze wiele przede mną!

Jak nauczyć się tańczyć? Czy trzeba korzystać z profesjonalnych lekcji? Czy wystarczą internetowe tutoriale?

Myślę, że najlepsze jest połączenie regularnych zajęć z instruktorem i doszkalanie się z tutoriali. Instruktaże internetowe są pomocne i łatwo dostępne, jednak czasami całkowicie niezbędny jest instruktor. Wiele moich kursantek podchodzi do mnie po pierwszych zajęciach i ze zdziwieniem mówi: “To nie jest takie proste jak mi się wydawało!” Wiele osób korzysta z DVD czy tutoriali w internecie, jest to oczywiście świetna forma zdobywania i poszerzania wiedzy, jednak nie zastąpi to instruktora z krwi i kości. Niestety podczas nauki z tutoriali internetowych nikt nie poprawi naszej postawy i nie zweryfikuje czy prawidłowo wykonujemy konkretne figury.

Obecnie w Polsce uczennice mają już niesamowity dostęp do rzetelnej wiedzy – mamy mnóstwo utalentowanych i profesjonalnych tancerek, ponadto oferta warsztatowa jest bardzo bogata. Najlepsi pedagodzy z całego świata przyjeżdżają do nas przekazywać swoją wiedzę na temat tańca orientalnego. Sposób jaki wybierzemy na naukę zależy też oczywiście od tego, co chcemy osiągnąć. Jeśli ktoś chce być profesjonalistą niezbędne są lata nauki, cierpliwość i konsekwencja. Taniec orientalny na pierwszy rzut oka wydaje się nietrudny, jednak to tylko pozory. W rzeczywistości pod nazwą “taniec orientalny” (czy – bardziej nam znaną – “taniec brzucha”) kryje się bogactwo styli, różnorodność muzyki i wiele kulturowych niaunsów. Bardzo ważna jest interpretacja muzyki, każdy utwór i choreografia muszą być przemyślane. Trzeba wyłapać melodię, rytm, akcenty i oddać to ruchem.

jak sie nauczyć tańczyć

Aga, widziałam Cię w akcji. Byłam zachwycona. Widać, że taniec sprawia Tobie ogromną frajdę, a dodatkowo masz w sobie duużo cierpliwości, dzięki której możesz przekazywać w skuteczny sposób swoją wiedzę. Tym właśnie, którzy zastanawiają się nad tym jak nauczyć się tańczyć. Czy prowadzisz jakieś zajęcia/szkolenia w związku z tym? Jak one wyglądają? Kto może się na nich pojawić? Czy są to zajęcia jednorazowe, czy cykliczne?

Prowadzę grupowe zajęcia regularne w kilku szkołach na terenie Trójmiasta, warsztaty i lekcje prywatne. Także na poziomie zupełnie początkującym, gdzie uczestniczki uczą się podstawowych ruchów. Na zajęciach regularnych najpierw się rozgrzewamy, następnie ćwiczymy technikę, powtarzamy choreografię lub uczymy się nowych elementów i na koniec zawsze też krótko się rozciągamy.
Wiek, waga ani nawet płeć nie mają znaczenia. Na swoich zajęciach mam zarówno nastolatki jak i panie 60+, które świetnie sobie radzą. Taniec orientalny można tańczyć rekreacyjnie w każdym wieku, bez względu na predyspozycje. Warto wspomnieć, że nazwa “taniec brzucha” została nadana przez europejczyków, jednak jest to taniec kompleksowy i tak naprawdę poruszamy całym ciałem. Jest to sceniczny taniec współczesny, który powstał na bazie tańców folklorystycznych i jako sztuka cały czas się rozwija, czerpiąc inspiracje z jazzu czy baletu. Wpływa on korzystanie na naszą sylwetkę, wzmacnia mięśnie nie tylko brzucha, ale także ramion i nóg. Ponadto, taniec brzucha uelastycznia mięśnie, świetnie działa na kręgosłup, w szczególności na odcinek lędźwiowy. I co niezwykle ważne – pozwala kobietom poczuć się pięknie i wyjątkowo.

jak się nauczyć tańczyć

Opowiesz nam o Twoich największych osiągnięciach?

Na pierwszym konkursie byłam w 2010 roku. Przez te kilka lat wiele się zmieniło, wiele się nauczyłam i każdy konkurs, w którym brałam udział uważam za ważny. Bardzo lubię powiedzenie: “Sometimes you win, sometimes you learn”. Nawet jeśli nie znajdziesz się na podium – możesz wygrać coś dla siebie, dostrzec swoje błędy i wyciągnąć wnioski z porażki. Każde takie wyzwanie to okazja do samodoskonalenia. Nie warto zniechęcać się ewentualnym niepowodzeniem, bo nie tylko o wygraną chodzi. Mnie osobiście zarówno porażki jak i sukcesy motywują do dalszej pracy, chociaż jak każdy miewam chwile zwątpienia.
Ostatnie pół roku owocowało w kilka ważnych dla mnie osiągnięć: zdobyłam m.in. 1 miejsce na międzynarodowym konkursie AH YA ELBI i przywiozłam 3 medale z Mistrzostw Europy Wschodniej w Tańcu Orientalnym. Natomiast jeśli chodzi o wcześniejsze sukcesy to bardzo ważne były dla mnie dwa pierwsze miejsca i zdobyte tytuły, mianowicie tytuł “Tancerki Roku 2011” i “Miss Belly Dance Poland 2013”.

jak się nauczyć tańczyć

 

A kim jesteś prywatnie? Czym się zajmujesz? jak spędzasz czas?

Taniec orientalny jest moją pracą, pasją i sposobem na życie. W wolnym czasie lubię relaksować się w domu – uwielbiam filmy i seriale, w szczególności thrillery, kryminały i dramaty. Można powiedzieć, że jestem fanką każdego rodzaju sztuki, nie tylko tańca, bo kocham też malarstwo i teatr… Ponadto w wolnych chwilach czytam i spotykam się z przyjaciółmi i rodziną. Od niecałego roku jestem też szczęśliwą właścicielką kota, chociaż to bardziej on mną zawładnął niż ja nim!

jak się nauczyć tańczyć

Agnieszko, warto walczyć o swoje marzenia, prawda? Powiedz o tym naszym czytelnikom, żeby uwierzyli, że wszystko jest możliwe 🙂

Jeszcze kilka miesięcy temu łączyłam taniec z pracą na pełen etat, jednak teraz już skupiłam się w 100% na tańcu. Od momentu podjęcia tej ważnej decyzji zaczęłam więc realnie walczyć o swoje marzenia. Życie jest za krótkie. Lubiłam tamtą pracę, ale nie kochałam jej tak bardzo jak kocham taniec. Zobaczymy, co życie przyniesie, ale ja wierzę, że wszystko jest możliwe!

Dziękujemy Agnieszce za wywiad, a Was zapraszamy do odwiedzenia jej strony internetowej — KLIK. Kto wie, może to właśnie Aga pomoże Wam zawalczyć i o Wasze marzenia? 😉

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share