Rozwój niemowlaka w pierwszym miesiącu

Kalendarze i podręczniki, które podają, jak przebiega rozwój dziecka miesiąc po miesiącu, pozwalają rodzicom oceniać postępy swoich pociech. A także wstępnie diagnozować zaburzenia rozwojowe. W dzisiejszym artykule  opiszemy, na co się przygotować w pierwszym miejscu życia dziecka.

Noworodek i jego rozwój

Pojawienie się dziecka na świecie jest dla rodziców niesamowitym przeżyciem. Pierwszy miesiąc życia dziecka określany jest jako stadium noworodka.

W  tym  okresie  maleństwo przystosowuje się do  nowych warunków, w których znalazło się  z  chwilą  przyjścia  na  świat. Musi  poradzić  sobie  z nowym sposobem oddychania, jedzenia i wydalania. Oraz przyzwyczaić się do bodźców docierających z otoczenia.

W 1 miesiącu życia dziecko:

 • położone na brzuszku, chwiejnie, na kilka sekund unosi głowę;
 • wydaje dźwięki inne niż płacz, takie jak czkawka, ssanie, cmokanie, postękiwanie;
 • skupia wzrok na twarzy osoby, która się nad nim pochyla;
 • śledzi ruch przedmiotu po łuku;
 • reaguje, np. nieruchomieje albo przestaje na moment ssać, gdy słyszy twój głos;
 • reaguje na nagły, głośny hałas;
 • wzięte na ręce – uspokaja się.

Pierwszy miesiąc życia

Pierwszy miesiąc życia noworodka to wiele zmian, nie tylko w życiu rodziców, ale i dziecka. Zmienia się również otoczenie.

Pierwszy miesiąc życia noworodka to dla jego rodziców nauka pielęgnacji, wypracowania rytmu dnia. A dla dziecka — przyzwyczajenie się do tego wszystkiego.

Noworodek nie wymaga specjalnej instrukcji obsługi. Pierwszy miesiąc życia to stały rytm: jedzenie, spanie, załatwianie się. Noworodek płacze. W ten sposób kontaktuje się ze światem i liczy na zrozumienie.

W pierwszym miesiącu życia noworodek:

 • noworodek je często;

Noworodek ssania piersi może domagać się nawet kilkanaście razy na dobę. Możesz mieć poczucie, że ledwie kończy się jedno karmienie, zaczyna się drugie. To normalne. Malutki żołądek dziecka mieści na raz mało pokarmu, jest on szybko trawiony i maluch znów chce ssać. Noworodek powinien jeść przynajmniej 8 razy na dobę, najdłuższa przerwa nie powinna przekraczać 4 godzin.

 • noworodek robi więcej niż jedną kupkę dziennie;

Kupki (półpłynne, wsiąkające w pieluszkę u dzieci karmionych piersią) pojawiają się zwykle w czasie. Lub po karmieniu, nawet kilkanaście razy na dobę. To w pierwszych tygodniach norma. Później układ pokarmowy uczy się trawić mleko tak dobrze, że bywa ono wchłaniane niemal bez reszty. I kupki pojawiają się rzadziej. Pieluszkę trzeba zmienić zawsze po kupce. W chłonnej jednorazówce siusiu może poczekać na przewijanie dłużej, ale maksymalnie 3 godziny.

 • noworodek może spać około 16 godzin na dobę, ale zazwyczaj są to krótkie drzemki;

Noworodki śpią średnio 16 godzin na dobę. Ale to nie znaczy, że maluch daje wam odpocząć. To mogą być krótkie drzemki między częstymi karmieniami przez całą dobę. Czas, kiedy dziecko śpi, wykorzystajcie na regenerację, nie na robienie porządków. Malucha powoli warto przyzwyczajać, czym różni się dzień i noc. Podczas nocnych karmień nie zapalać światła i nie robić hałasu. Dziecko potrzebuje zwykle minimum 2-3 miesięcy na wypracowanie rytmu dzień-aktywność, noc-sen.

 • noworodek płacze, dużo płacze, a płacz ma różne tony;

Niedojrzały maluch, którego męczą i zaskakują nowe doświadczenia, może dość często być niezadowolony. Okazuje to w jedyny dostępny mu  sposób — płaczem. Jeśli ma dużo do powiedzenia — dużo płacze. Nie znaczy to zwykle, że rodzice czegoś nie dopilnowali, raczej tyle, że dziecko chce im coś zakomunikować. I robi to w zgodzie ze swoim temperamentem: głośno, dobitnie i często lub z rzadka i dyskretnie.

Przyczyny płaczu są różne: głód, niewygoda, zbyt ciepłe lub zbyt lekkie ubranie. Ale najczęstszym jego powodem jest potrzeba bliskości. Dziecko chce każdą chwilę spędzać, czując ciepło i zapach mamy lub taty. Przytulanie i noszenie dziecka zaspokaja tę naturalną potrzebę i wspiera jego rozwój.

 

Share