Główna » Sprytny sposób » Rozsiewacze nawozów i ich rodzaje

Rozsiewacze nawozów i ich rodzaje

Światowa populacja ludzka nieustannie wzrasta, a jej wyżywienie jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnych gospodarek. Temu wyzwaniu może sprostać jedynie wysoko wydajne rolnictwo, a takie musi bazować na intensywnym nawożeniu upraw. Aczkolwiek dzika roślinność daje sobie radę, korzystając jedynie z tego, co daje jej gleba, słońce i woda, to przecież dla uprawiania roślin na potrzeby człowieka to zdecydowanie za mało.

Mechanizacja nawożenia

Celem stosowania nawozów jest utrzymanie lub nawet zwiększenie ilości znajdujących się w glebie składników pokarmowych potrzebnych roślinom do prawidłowego rozwoju, a więc co za tym idzie, także do intensyfikacji upraw. We współczesnych wielkoobszarowych uprawach trudno wyobrazić sobie skuteczne nawożenie tradycyjnymi metodami takimi np. jak rozwożenie obornika przyczepą i rozrzucanie go przy pomocy wideł. Oczywiście nauka dawno rozwiązała już ten problem, a niezbędne dożywianie roślin jest dzisiaj precyzyjnie aplikowane przez specjalne rozsiewacze nawozów. Przy użyciu tych urządzeń można rozsiewać z równie dobrym skutkiem zarówno nawozy mineralne, wapniowe i wapniowo-magnezowe, jak i nawozy naturalne, takie jak obornik, gnojówka, gnojowica, guano oraz nawozy organiczne, a wśród nich kompost, humus czy biohumus. Rzecz jasna, z uwagi na inną konsystencję, lepkość lub sypkość poszczególnych nawozów, końcowe aplikatory rozsiewaczy mogą się od siebie różnić, lecz wszystkie tego typu rolnicze maszyny działają w podobny sposób. O różnych rodzajach rozsiewaczy nawozów opowiadali nam specjaliści z firmy S.M.R. „ROLMASZ” Marek Gołębiewicz z Żar.

Rodzaje rozsiewaczy

Mimo iż mamy wiele bardzo różnorodnych nawozów, to już rozsiewacze do ich aplikowania są produkowane w dosyć ograniczonym asortymencie. Jest to zrozumiałe, ponieważ do rozrzucania różnego typu nawozów mogą służyć te same maszyny. Rozsiewacze nawozów dzielimy według dwóch zasadniczych kryteriów:

  • ze względu na sposób montowania,
  • ze względu na sposób aplikowania nawozów na powierzchni gleby.

Pierwsze kryterium pozwala wyróżnić nam rozsiewacze:

  • posiadające własną oś z kołami przyczepiane do ciągnącego je w czasie pracy traktora,
  • montowane i zawieszane bezpośrednio do ciągnika za pośrednictwem trójpunktowego układu zawieszenia.

W zależności od sposobu umieszczania nawozów w glebie wyróżniamy rozsiewacze:

  • tarczowe, w których elementem aplikującym jest co najmniej jedna tarcza ze specjalnymi łopatkami, która spadające na nią cząstki nawozów rozrzuca w pewnej odległości od rozsiewacza,
  • wahadłowe, w którym aplikatorem jest wykonujący wahadłowe ruchy przewód rurowy,
  • pneumatyczne, w których to strumień powietrza wytwarzany przez specjalną dmuchawę rozrzuca nawozy.

Spośród wymienionych wyżej rolniczych rozsiewaczy nawozów te ostatnie dają najbardziej równomierny rozsiew.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share