Różnice między okulistą a optometrystą
O tym czym zajmuje się okulista wie chyba każdy. Nie każdy natomiast słyszał o zawodzie optometrysty. Nic dziwnego, bowiem w naszym kraju optometryści nie są zbyt popularni i statystyczny Polak mają za zadanie wymienienie zawodów związanych z diagnostyką i leczeniem chorób oczu oraz diagnostyką i korekcją wad wzroku wymieniłby właśnie lekarzy okulistów i optyków, na pewno nie optometrystów. Tymczasem to właśnie ci ostatni specjalizują się w doborze odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych.
Charakterystyka zawodu okulista
Zakres działań optometrysty częściowo mieści się w zakresie zainteresowań lekarzy okulistów. Dla przypomnienia okulistyka to specjalizacja medyczna w obrębie której wykonywanych jest szereg zadań mających na celu diagnozowanie i leczenie chorób oczu. Według Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, okulista zajmuje się:
- Wykonywaniem badań narządów wzroku,
- Rozpoznawaniem chorób oczu,
- Ustalaniem procesów leczenia,
- Wykonywaniem zabiegów chirurgicznych na gałce ocznej,
- Doborem odpowiedniego zaopatrzenia medycznego, koniecznego do korekcji wykrytych wad wzroku, czyli doborem szkieł korekcyjnych.
Okulista zajmuje się więc wykonywaniem działań mających na celu zadbanie o zdrowie oczu pacjenta. Optometria jest zdecydowanie węższą dziedziną.
Charakterystyka zawodu optometrysty
Optometrysta zajmuje się jedynie ostatnim punktem z zakresu działań okulisty, czyli doborem odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych u pacjentów z wadą wzroku.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, jednego z największych w naszym kraju dystrybutorów sprzętu optycznego i okulistycznego: Optometrysta w ramach swojej pracy przy doborze odpowiedniej mocy szkieł korekcyjnych, korzysta z tych samych narzędzi co lekarz okulista i wykonuje dokładnie takie same badania. Różnica pomiędzy oboma zawodami polega przede wszystkim na tym, że optometrysta nie jest zawodem medycznym i żeby wykonywać taką pracę, należy ukończyć magisterskie lub podyplomowe studia techniczne.
Optometrysta zajmuje się więc dokonywaniem całkowitej oceny wady wzroku u pacjenta. Na początku przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, w celu wstępnego określenia jego problemów oraz ich możliwych przyczyn. Potem przystępuje do wykonywania badań. Najpierw komputerowego badania wzroku, które umożliwia obiektywną ocenę wielkości wady refrakcji, a następnie do badań subiektywnych, z aktywnym uczestnictwem pacjenta, które pozwalają wybrać taką moc szkieł korekcyjnych, z którą pacjent będzie się najlepiej czuł.
face