Główna » Sprytny sposób » Pora na rośliny cebulowe – jak sadzić kwiaty cebulowe wiosną?

Pora na rośliny cebulowe – jak sadzić kwiaty cebulowe wiosną?

Gatunków roślin cebulowych jest wiele – ogrodnicy mają więc w czym wybierać. Termin wysadzania i odczyn podłoża zależą od określonej odmiany, istnieją jednak pewne zasady dotyczące sadzenia, które odnoszą się do wszystkich roślin bulwiastych. Sprawdź, jak uprawiać kwiaty cebulowe – zarówno w rabatach, jak i w donicach.

Rośliny cebulowe można podzielić ze względu na termin wysadzania. Pewne gatunki sadzi się jesienią, a inne – wiosną. Termin sadzenia roślin cebulowych i bulwiastych przypada zazwyczaj na kwiecień i początek maja. Rośliny i kwiaty cebulowe sadzone wiosną kwitną już latem i jesienią tego samego roku. Wykopuje się je z gruntu na zimę, ponieważ nie zniosłyby niskich temperatur.

Sadzenie roślin cebulowych wiosną – przygotowanie terenu

Rośliny cebulowe i bulwiaste można sadzić zarówno do gruntu, jak i w pojemnikach. Niezależnie od tego, czy znajdą się one na rabacie, czy w donicy, należy zapewnić im stanowisko ciepłe i z dużą ilością promieni słonecznych. Warto także wybrać miejsce, które będzie wystarczająco osłonięte od wiatru.

Podłoże pod rośliny cebulowe powinno zostać dokładnie odchwaszczone i spulchnione. Jeśli ziemia pod kwiaty cebulowe zawiera dużo chwastów, dobrze zdecydować się na użycie środka zwalczającego perz. Ziemię można także wzbogacić nawozem ogrodniczym, np. uniwersalnym nawozem Ziemovit.pl, bogatym w związki azotu, fosforu i potasu.

Trzeba pamiętać, że różne gatunki roślin mają odmienne wymagania dotyczące odczynu gleby. Na przykład lilie potrzebują żyznej, próchniczej gleby o kwaśnym odczynie. Natomiast tulipany – podłoża o odczynie obojętnym. Przed posadzeniem roślin warto zatem dokładnie dowiedzieć się, jakie potrzeby ma wybrana roślina.

Więcej o rodzajach gleb dowiesz się z poradnika Ziemovit.pl.

Jak sadzić rośliny bulwiaste do gruntu – porady

Sadzenie cebuli zależy od jej wielkości. Należy je posadzić na głębokości równej dwóm lub trzem wysokościom bulwy. Między cebulami trzeba pozostawić odległości wynoszące około 2–3 szerokości każdej bulwy. Wskazówka: jeśli nie potrafisz wskazać, w którym miejscu jest góra, a w którym dół rośliny, najlepiej posadzić ją na boku. Następnie przykrywa się ją ziemią i lekko ugniata.

Sadzenie kwiatów cebulowych w donicach – o czym pamiętać?

Kwiaty cebulowe można sadzić również w pojemnikach. Procedura sadzenia roślin bulwiastych w donicach jest podobna jak w przypadku sadzenia w rabacie. Należy zachować podobną głębokość, jeśli jednak brakuje miejsca – zwłaszcza jeżeli cebula jest duża – wówczas warto zwrócić uwagę, by roślina miała przynajmniej 3 cm wilgotnego podłoża od spodu. Na spód najlepiej dodać także warstwę drenażową, która korzystnie wpłynie na pobieranie wody przez roślinę.

Świeżo posadzone kwiaty cebulowe trzeba trzymać w zimnym pomieszczeniu. Podlewać należy dopiero wtedy, gdy rośliny wypuszczą korzenie.

Rośliny cebulowe do ogrodu – popularne gatunki

Zastanawiasz się, jakie kwiaty bulwiaste wybrać? Przedstawiamy listę najpopularniejszych gatunków, które można spotkać w polskich ogrodach.

  • Dalia

Zwana georginią. Możesz zdecydować się na jedną z wielu odmian różniących się wielkością i kolorem kwiatów. Do gruntu wsadza się ją od połowy maja.

  • Frezja

Charakteryzuje się efektownymi dzwonkowatymi kwiatami, które często silnie i przyjemnie pachną. Najczęściej zdarzają się frezje żółte, białe i pomarańczowe. Do gruntu sadzi się w połowie maja. Pędy wymagają podpór, które trzeba wbić w ziemię już przy sadzeniu, by nie uszkodzić korzeni.

  • Mieczyk

To roślina o dużych, często wielobarwnych kwiatach. Warto zdecydować się na odmiany o ciekawie wyglądających fryzowanych płatkach. Rośliny cebulowe można sadzić od połowy kwietnia do połowy czerwca, w zależności od odmiany.

  • Lilie

Rośliny o ozdobnych kwiatach. Do wyboru istnieje wiele gatunków o odmiennych kolorach – wyjątek stanowi barwa niebieska. Najpopularniejsze są lilia biała i lilia królewska.

Szukasz dodatkowych informacji na temat uprawy roślin cebulowych? Zajrzyj do poradnika Ziemovit.pl i dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować swój ogród.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share