Główna » Domowe sposoby » Rośliny balkonowe, które przemienią balkon w ogród

Rośliny balkonowe, które przemienią balkon w ogród

Rośliny balkonowe to bardzo dobry sposób, aby przemienić balkon w ogród jak ze snu. Można hodować kwiaty w domu, to wie każdy. Ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że rośliny na balkon to również owoce i warzywa! Co więc zrobić, aby mieć dostęp do świeżych roślin nie mając działki?

            Rośliny balkonowe – warzywa

Najważniejsze jest chyba to, że uprawa warzyw na balkonie wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać, niestety nie wszystkie rośliny ogrodowe można przetransformować na rośliny balkonowe. Rośliny na balkon będą bardziej wymagające, bo trzeba je często podlewać oraz nawozić, czasami trzeba dać im więcej słońca, a innym razem więcej cienia. Wymienię kilka przykładowych gatunków warzyw, które można uprawiać w doniczkach:

  • Sałata i rukola – sadzimy je na początku maja. Oba warzywa mają płytkie korzenie, więc nie potrzebują głębokiego pojemnika. Trzeba jednak pamiętać o jej częstym podlewaniu, bo niewielka ilość ziemi może szybko wysychać.
  • Rzodkiewka – daje duże plony, w dodatku jest warzywem wczesnym. To typowe rośliny balkonowe, bardzo ładnie przyjmują się w donicach.
  • Pomidory – również nadają się jako rośliny na balkon. Pomidory puszczają pędy, więc warto im zapewnić odpowiednie podpórki i dużo miejsca. Sadzimy je w połowie maja.

To właściwie najpopularniejsze jadalne rośliny balkonowe (jeżeli chodzi o warzywa). Oczywiście jest ich o wiele więcej, słyszałam nawet o hodowli balkonowych dyń. Warto też zasadzić pietruszkę, koperek lub szczypiorek, których często używamy w kuchni. Jeżeli więc chcesz spróbować swoich sił jako ogrodnik, a dysponujesz tylko i wyłącznie balkonem – nie martw się, spożytkuj przestrzeń w pożyteczny sposób. Oczywiście poza codzienną dostawą świeżych warzyw, wcześniej oczy cieszyć będą kolorowe kwiaty w domu.

            Rośliny na balkon – owoce

Tak jak warzywa, możesz również sadzić owoce, co mnie osobiście interesowałoby o wiele bardziej. Uwierz, na twoim balkonie znajdzie się również miejsce dla OWOCOWYCH DRZEW! Jest bowiem metoda hodowli drzew nazywana palmetą – polega na tym, że gałęzie traktujemy jak pnącza i bonsai w jednym. Drzewka trzeba podcinać regularnie, ale jeżeli poświęcisz im odpowiednio dużo czasu, to zamienią się w wymarzone rośliny balkonowe. W dodatku samodzielnie możesz nadać im kształt, ponieważ drzewka owocowe są bardzo podatne. Nigdy nie stosowałam tej metody, nie znam jej od podszewki. Jeżeli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, polecam zajrzeć na stronę Fajne Ogrody, gdzie wszystko jest dokładnie opisane. Jedną z zalet posiadania drzew owocowych na balkonie są przepiękne pachnące kwiaty w domu. Właściwie to na balkonie, ale przecież to też fragment domu, więc nie minęłam się z prawdą. Oczywiście poza drzewami owocowymi są również inne, mniejsze gatunki, jak chociażby truskawki i poziomki – gotowe sadzonki w wiszących doniczkach możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Gorąco polecam – miałam trzy różne odmiany i wszystkie smakowały przepysznie!

            Rośliny balkonowe – zioła

Zioła w doniczkach możemy kupić w wielu „sieciówkach”, ale nie są one zbyt trwałe i właściwie nie warto ich kupować. Lepiej wybrać sadzonki ze sklepów ogrodniczych.  Tak naprawdę zioła nie są wymagająca, bo wystarczy je regularnie podlewać. Nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, czy nawozów. Jeżeli chodzi o gatunki ziół, które można uprawiać, to właściwie wszystkie to rośliny na balkon. Jeżeli zaś chodzi o podłoże i doniczki, powinny być masywne i takie, w których uda się zasadzić kilka ziół, co ułatwi późniejszą pielęgnację – najlepszym wyborem będą donice gliniane, ponieważ długo zachowują wilgoć. Pamiętajcie, że na balkon można je wynieść dopiero po 15 maja, ze względu na to, że właśnie w tym okresie kończą się wiosenne przymrozki. Jak sami widzicie, zioła są zdecydowanie najłatwiejsze w uprawie.

            Rośliny na balkon – podsumowanie

Rośliny balkonowe to nie tylko kwiaty w domu, ale również owoce i warzywa. Warto spróbować takiej balkonowej hodowli – być może stanie się to waszą nową pasją. Praca w ogrodzie relaksuje, poprawia nastrój, a kiedy ziemia rodzi plony, to ludzie wpadają w samozadowolenie, bo udało im się coś wyhodować. Jeżeli masz za dużo wolnego czasu oraz balkon, spróbuj – może rośliny balkonowe staną się również twoją pasją.

Agata Domagała

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share