Główna » Sposób na rodzinę » Rodzina patchworkowa – co to takiego?

Rodzina patchworkowa – co to takiego?

We współczesnym społeczeństwie słowo „rodzina” coraz częściej zyskuje nowego znaczenia. To już nie tylko tradycyjna wizja, na którą składa się tata, mama i kilkoro dzieci. Rodzina patchworkowa to rodzina, w której żyją byli małżonkowie wraz ze swoimi nowymi partnerami, a także dziećmi z dawnych i obecnych związków. To dość niespotykana sytuacja społeczna, dlatego przyjrzyjmy się jej bliżej.

Rodzina patchworkowa – nazwa

 

Geneza tej nazwy tkwi we frazeologicznym sformułowaniu. Pochodzi od słowa „patchwork”, które oznacza metodę szycia materiałów. Zapewne każdy z nas widział narzutę czy poszwę, która uszyta była z kawałków różnorodnych, kolorowych materiałów, pochodzących z różnych źródeł, które w wyniku połączenia tworzą nową całość. Tak jest też w przypadku, gdy mamy na myśli rodziny patchworkowe. Na całość, którą razem tworzą, składa się wiele osób, z których każda to jakaś indywidualność, jest to zatem rodzina zrekonstruowana, niestandardowa w ujęciu dydaktycznym.

„Posklejane” rodziny patchworkowe

 

Stworzenie tego typu rodziny wymaga zaangażowania wszystkich jej członków. Jest to proces mozolny i długotrwały. Zwróćmy uwagę, że rodziny patchworkowe powstają na bazie osób, które wcześniej stanowiły rodzinę, ale doszło do zniszczenia czy osłabienia relacji. Umiejętność pogodzenia się z faktem, że nasz związek ze współmałżonkiem się rozpadł i zaakceptowania jego nowej partnerki nie dla wszystkich jest rzeczą łatwą. Wręcz przeciwnie, dlatego rodzina patchworkowa to rzadkość. Aby stworzyć dom, w ścisłym jego znaczeniu, potrzeba nie tylko chęci, ale też wielu starań wszystkich członków nowej rodziny. Początki funkcjonowania w takiej strukturze mogą okazać się bardzo trudne i właściwie tylko w praktyce możemy zweryfikować, czy to „wersja rodziny” dla nas.

Patchworkowa rodzina – czy jest ryzyko?

 

Trudno na to pytanie odpowiedzieć przecząco. Wszystko jednak zależy od charakterów osób, które tworzą taką rodzinę. Nie jest powiedziane, że patchworkowa rodzina z góry skazana jest na niepowodzenie. Nie każdy związek musi zakończyć się w oparciu o negatywne emocje. Wręcz przeciwnie, coraz częściej rozwodnicy podejmują świadome decyzje i są w stanie dalej na stopie przyjacielskiej dzielić życie z eksmałżonkiem. Ta sytuacja może być jednak kłopotliwa dla dzieci z takich związków. Rodzina patchworkowa zakłada bowiem pełną akceptację i zrozumienie poszczególnych jej członków. Czasami dzieci, szczególnie małe, bez odpowiedniego przygotowania psychologicznego, nie są w stanie zrozumieć takiej sytuacji i powinniśmy je do tego odpowiednio przygotować, np. z pomocą dydaktyka.

Rodziny patchworkowe, pomimo swojej dość kontrowersyjnej formy, wzbudzają podziw wśród społeczeństwa. Zwróćmy uwagę jak mocna musi być relacja między jej poszczególnymi członkami, jeśli potrafią w niej normalnie funkcjonować. Niektóre środowiska uznają rodziny patchworkowe za przejaw dewiacji, jednak ciągły wzrost rozwodów może spowodować ich upowszechnianie się.

Joanna Bugajewska

 

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share