Rodzaje wypełniaczy stosowanych w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna daje pacjentom możliwość skutecznej poprawy wyglądu. Usunięcie takich defektów urody, jak np. zmarszczki czy utrata naturalnego owalu twarzy jest możliwa dzięki zastosowaniu wypełniaczy w postaci kwasu hialuronowego, hydroksyapatytu wapnia lub kwasu polimlekowego. Wszystkie te substancje naturalnie występują w ludzkim organizmie, a ich wprowadzenie w formie preparatów ma na celu zastąpienie składników, których ubywa wraz z procesem starzenia organizmu. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje wypełniaczy?

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego

Pierwszym ze stosowanych rodzajów wypełniaczy są preparaty na bazie kwasu hialuronowego. Stosuje się je przede wszystkim do zabiegów modelowania twarzy, korygowania kształtu ust, policzków, bruzd oraz zabiegów mających na celu odmłodzenie skóry szyi. Substancja ta wypełnia bowiem tkanki i pozwala utrzymać właściwy poziom ich nawilżenia. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego tworzą w tkance skórnej coś na kształt rusztowania, które podtrzymuje efekt miękkiego liftingu skóry. Efekty zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego utrzymują się przez 6 do 12 miesięcy.

Wypełniacze na bazie hydroksyapatytu wapnia

Hydroksyapatyt wapnia to substancja naturalnie występująca w kościach. Wyprodukowane na jego bazie wypełniacze stosowane są przede wszystkim do likwidacji bruzd nosowo-wargowych, do usuwania tzw. zmarszczek marionetkowych, tzn. zmarszczek biegnących od nosa, koło kącików ust aż do podbródka, do modelowania dłoni, policzków oraz niechirurgicznej plastyki nosa.

Preparaty na bazie hydroksyapatytu wapnia, np. preparat Radiesse mają działanie dwuetapowe. Na początku dają efekt wypełnienia, a w trakcie kolejnych miesięcy po podaniu stopniowo dochodzi do poprawy kondycji skóry. Wszystko dzięki temu, że ten rodzaj wypełnienia stymuluje skórę do produkcji nowego kolagenu. Efekty zabiegu utrzymują się przez około 12 miesięcy.

Wypełniacze na bazie kwasu polimlekowego

Ostatnim rodzajem wypełniaczy są preparaty na bazie kwasu polimlekowego. Działanie tej substancji polega na odtwarzaniu i kompensacji zaników tkanki tłuszczowej oraz ujędrnieniu i pogrubieniu tkanki skórnej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Klinki Medycyny Estetycznej Ziemlewski: Zabieg z użyciem preparatów na bazie kwasu polimlekowego polega na jego wstrzyknięciu głęboko w tkankę podskórną. Kwas polimlekowy, podobnie jak hydroksyapatyt wapnia, stymuluje tkanki do produkcji kolagenu. Zabieg ten jest stosowany m.in. w celu redukcji bruzd w kącikach ust, uwypuklenia zapadniętych policzków oraz usunięcia zmarszczek nosowo-wargowych. Efekty zabiegu mogą się utrzymywać nawet przez 2 lata.

Share