Rodzaje peelingów chemicznych

Peelingi chemiczne, które cieszą się coraz większą popularnością wykorzystywane są do usuwania piegów, plam i zmarszczek różnego rodzaju. Dzięki ich pomocy można usuwać warstwy naskórka na różnych poziomach, aby uzyskać odpowiedni efekt. Peelingi chemiczne najlepiej przeprowadzać przy tym w okresie jesienno-zimowym, gdy nie ma pełnego słońca.

Jakie są rodzaje peelingów?

Wyróżnia się kilka rodzajów peelingów chemicznych, m.in. peeling kwasem glikowym, kwasem migdałowym, kwasem TCA, kwasem pirogronowym czy yellow peel. Działają one na podobnej zasadzie, bo wszystkie złuszczają naskórek. Różnią się jedynie głębokością złuszczania i stężeniem kwasu. Wpływają przy okazji pobudzająco na skórę właściwą, pobudzając syntezę elastyny i kolagenu w skórze. Yellow peel działa złuszczająco za sprawą kwasu glikolowego, rezorcyny i kwasu salicylowego. Stymulujące działanie zawdzięcza z kolei witaminie C i kwasowi retinowemu o wysokim stężeniu. Ponadto zapobiega  powstawaniu przebarwień i usuwa te, które już istnieją. Wiele z nich zrobimy w dobrych klinikach medycyny estetycznej, jak na przykład High Med.

Peeling kwasem glikolowym

Peeling kwasem glikolowym polega na chemicznym złuszczaniu powierzchownej warstwy naskórka (warstwy rogowej). Zabieg ten należy jednak powtórzyć kilka razu, co 1-2 tygodnie. Ten rodzaj peelingu chemicznego pozwala na uzyskanie efektu tzw. wyspanej skóry, a więc poprawia jej koloryt i elastyczność, zmniejszając drobne zmarszczki. Peeling ten stosuje się niekiedy przed peelingiem kwasem TCA, aby skutecznie oczyścić skórę. Peeling kwasem TCA oparty jest na procesie średnio głębokiego złuszczania naskórka. Również i w tym przypadku, aby uzyskać odpowiednie rezultaty, należy przeprowadzić kilka zabiegów. Peeling tego typu sprawdza się doskonale podczas usuwania przebarwień słonecznych czy spłycania zmarszczek.

Peeling kwasem migdałowym

Peeling kwasem migdałowym przeznaczony jest dla osób ze skórą wrażliwą. Posiada działanie rewitalizujące, rozjaśniające i redukujące niewielkie zmarszczki. Przy okazji działa przeciwłojotokowo i przeciwtrądzikowo. Stosuje się go często podczas leczenia hyperpigmentacji różnego rodzaju. Ponadto wykonuje się jeszcze peeling powierzchowny czy średnio głęboki za pomocą kwasu pirogronowego. Dobrze sprawdza się on w przypadku leczenia blizn potrądzikowych, łojotoku czy w czasie likwidowania płytkich zmarszczek. Po peeling tego typu niekiedy pojawia się niewielki rumień, który jednak dość szybko znika – nie należy więc się nim przejmować.

Share