Resekcja wierzchołka korzenia zęba. Charakterystyka i przebieg zabiegu

Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który jest wykonywany w przypadku wystąpienia niemożliwych do wyleczenia z zastosowaniem metod zachowawczych, zmian okołowierzchołkowych w zębie. W takich przypadkach przeprowadzenie zabiegu resekcji wierzchołka jest jedyną możliwością, żeby uratować tak bardzo chory ząb przed ekstrakcją. W artykule dokładniej opisujemy, kiedy dochodzi do konieczności wykonania resekcji wierzchołka korzenia oraz na czym polega taki zabieg.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu resekcji wierzchołka korzenia?

Zabiegi resekcji wierzchołka korzenia są wykonywane wówczas, gdy inne sposoby leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Najczęściej takie zabiegi są przeprowadzane po nieudanym leczeniu endodontycznym, czyli po leczeniu kanałowym. W przypadku np. niepełnego wypełnienia podczas leczenia kanałowego kanałów zębowych lub wady zastosowanych do tego celu materiałów, może dojść do powstania stanu zapalnego. Wówczas resekcja wierzchołka korzenia jest jedyną możliwością, żeby spróbować jeszcze uratować taki ząb przed usunięciem. Do takich sytuacji może dochodzić także wtedy, gdy leczony ząb ma bardzo cienkie i zawiłe kanały korzeniowe, przez co lekarzowi jest bardzo ciężko je szczelnie wypełnić. Rzadziej resekcja wierzchołka korzenia musi być przeprowadzona, gdy podczas leczenia endodontycznego doszło do złamania w kanale korzeniowym wykorzystywanego do oczyszczenia kanałów narzędzi. Zabieg ten może być również koniecznością po powstaniu powikłań po leczeniu zębów z zastosowaniem koronowo-korzeniowych uzupełnień protetycznych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, chirurg z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Nie zawsze w takich sytuacjach jest możliwość przeprowadzenia zabiegu polegającego na resekcji wierzchołka korzenia. Przeciwwskazaniem może być przede wszystkim wielkość powstałych zmian chorobowych. Zabieg jest trudny do wykonania, jeżeli przekraczają one 1/3 przywierzchołkowej części zęba. Zabiegu nie można również wykonać, jeżeli dochodzi do zaniku otaczającej chory ząb kości lub jeśli doszło do jego podłużnego złamania. Czasami zabieg jest niemożliwy do wykonania także z powodu obecności także innych zmian zapalnych w obrębie ozębnej lub całej jamy ustnej”.

Na czym polega zabieg resekcji wierzchołka korzenia

Przed przystąpieniem do wykonania resekcji wierzchołka korzenia konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG leczonego zęba lub zapoznanie się z aktualnym badaniem CBCT, czyli tomografią twarzoczaszki. Bardzo często przed wykonaniem zabiegu lekarz profilaktycznie zaleca także zastosowanie terapii antybiotykowej, która pozwoli później zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichś komplikacji.

Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Na początku chirurg nacina śluzówkę w okolicach korzenia leczonego zęba. W następnym kroku wycina także mające co najmniej 4 mm średnicy tzw. okienko kostne. W tym celu używa się dłuta stomatologicznego lub specjalną wiertarkę kostną. Potem można już przystąpić do wykonania odcięcia wierzchołka niepoddającego się innemu leczeniu korzenia zęba. Dzięki temu krokowi usuwa się będące przyczyną powstania u pacjenta silnego bólu stany zapalne. Po dokonaniu resekcji wierzchołka korzenia, chirurg zajmuje się wyrównaniem brzegów kości, oczyszcza powstały ubytek i szczelnie wypełnia kanał korzeniowy od strony wierzchołka. Taki zabieg nazywany jest wypełnieniem wstecznym. Po wykonaniu wszystkich tych czynności, rana jest zaszywana i pozostawiana do wygojenia. W niektórych przypadkach, przed zszyciem rany niezbędne jest także dokonanie uzupełnienia usuniętego fragmentu kości poprzez zastosowanie materiału kościozastępczego.

Prawidłowo wykonana resekcja wierzchołka korzenia oraz udany proces gojenia się powstałych ran umożliwia skuteczne uratowanie chorego zęba przed ekstrakcją.

Share