Główna » Sposób na urodę » Jak przyspieszyć gojenie się blizny i zmniejszyć jej widoczność?

Jak przyspieszyć gojenie się blizny i zmniejszyć jej widoczność?

Większość blizn powstających w wyniku powierzchownych ran zanika samoczynnie. Niektóre jednak pozostają widoczne na znacznie dłużej. W jaki sposób można przyspieszyć gojenie się blizny i sprawić, że będzie mniej zauważalna?

 

Blizny można podzielić na różne rodzaje w zależności od sposobu ich powstania. Zwykłe blizny zwykłe są nieco zgrubiałe, twardawe, mogą mieć sinoczerwone zabarwienie, a z czasem stają się jaśniejsze.

Blizny przerosłe tworzą się wtedy, gdy proces gojenia się blizny został zakłócony – tego rodzaju blizny mogą wychodzić także poza miejsce rany. Blizny zanikowe z kolei przypominają małe dołeczki i tworzą się głównie po trądziku i ospie wietrznej. Keloidy (bliznowce) pojawiają się po zagojeniu rany u osób, których organizm produkuje za dużo kolagenu – są wybrzuszone, twarde, bolesne przy dotykaniu.

Jak można przyspieszyć gojenie się blizny?

Wygląd blizny w dużej mierze zależy od tego, czy będzie ona odpowiednio pielęgnowana. W aptekach znaleźć można różnego rodzaju kremy i maści przeznaczone do smarowania blizn, aby mogły one goić się jeszcze lepiej.

Poza tym trzeba pamiętać o tym, aby nie zrywać strupków tworzących się na ranie – powinny one odpaść same, a w przeciwnym przypadku rana goi się dłużej, a także efektem może być brzydka blizna, a nawet zainfekowanie skóry. Także bliznę należy chronić przed promieniami słonecznymi i nadmiernym rozciąganiem, na przykład w wyniku przybrania na wadze.

Jak można zmniejszyć widoczność istniejącej już blizny?

Gdy blizna już się uformowała i jest nadal widoczna, można także skorzystać z szeregu sposobów na zmniejszenie jej widoczności. Można stosować różne kosmetyki, można też udać się na zabiegi obstrzykiwania blizny, na przykład bliznowce leczy się przed obstrzykiwanie sterydami, a także przez opaski uciskowe czy plastry silikonowe.

Można także skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej, na przykład zabiegów laserowych lub peelingów. Takie usuwanie blizn w Lublinie oraz w innych miastach wykonuje lekarz medycyny estetycznej, dlatego też są one tak skuteczne i jednocześnie bezpieczne.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share