Główna » Sposób na związek » Przyjaźń damsko męska – czy istnieje?

Przyjaźń damsko męska – czy istnieje?

Przyjaźń damsko męska to wciąż temat, który jest powodem wielu dyskusji, zarówno wśród zwykłych ludzi, jak i naukowców. Choć właściwie nie ma powodów, by wątpić w możliwość przyjaźni damsko męskiej, to jednak warto zdawać sobie sprawę z wad i zalet takiego związku.

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną

 

Najwięcej emocji wzbudza oczywiście przyjaźń między heteroseksualną kobietą i heteroseksualnym mężczyzną. W przypadku przyjaźni z osobami przeciwnej płci, ale orientacji homoseksualnej, mniej osób będzie poddawało w wątpliwość istnienia takiej relacji. Głównym więc powodem dla którego przyjaźń damsko męska mogłaby się nie udać jest pociąg seksualny. I trudno się z tym nie zgodzić. O ile przyjaźń kilkuletniej dziewczynki z kilkuletnim chłopcem wydaje się prosta, to już w przypadku nastolatków podtekst seksualny coraz częściej staje przyjaźni na przeszkodzie. Mimo to nie należy wątpić w możliwość takiej relacji. Coraz częściej mówi się o tym, że przyjaźń damsko męska daje obopólne korzyści – pozwala spojrzeć na wiele spraw z innego punktu widzenia, co pomaga na przykład w rozwiązywaniu codziennych problemów, ale także często pozwala łatwiej znaleźć stałego partnera.

Przyjaźń damsko męska – dwa punkty widzenia

 

Problemem w relacjach jakie sprawia przyjaźń damsko męska polegają również na tym, iż obie płcie oczekują od przyjaźni czegoś innego. Dzięki temu obie strony mogą uczyć się od siebie, ale z drugiej na tym gruncie może dochodzić do nieporozumień. Przyjaźń damsko męska z męskiego punktu widzenia, ale nie tylko, ma zazwyczaj prowadzić do głębszego związku. Mężczyzna w każdym związku oczekuje szacunku i podziwu. Kobieta od przyjaciela wymaga wysłuchania, często oczekując raczej zrozumienia, niż rozwiązania problemów, o których mówi. Warto pamiętać, że mężczyzna zazwyczaj dąży do rozwiązania problemów, kobieta skupia się na detalach i odciąga w czasie niektóre decyzje, rozważając możliwe opcje. Dzięki zrozumieniu tych różnic oboje mogą osiągnąć równowagę w podejmowaniu ważnych, a nawet codziennych decyzji. Psychologowie uważają, że taka relacja pozwala na lepsze zrozumienie drugiej płci. Ułatwia wejście w stały związek z płcią przeciwną, ponieważ łatwiej jest zrozumieć punkt widzenia kobiety lub mężczyzny. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przyjaźń tego typu może być trudniejsza niż w przypadku standardowych relacji.

Przyjaźń damsko męska z męskiego punktu widzenia często nie ma prawa bytu ze względu na wzajemny pociąg seksualny. Warto jednak pamiętać, że jeśli sygnały pochodzą tylko od jednej strony, przyjaźń nadal może się utrzymać. Nic także nie stoi na przeszkodzie, by kobieta i mężczyzna po udanym okresie przyjaźni nie mogli stworzyć udanego związku. Warto jednak mieć na uwadze kilka rzeczy.

Przyjaźń a związek

 

Jeśli dana osoba oczekuje od związku czegoś więcej niż przyjaźni, powinna powiedzieć to od razu. Takie nieporozumienie to coś, co niszczy nie tylko dobrze zapowiadającą się przyjaźń, ale i miłość. Druga strona nie może zlekceważyć takiego wyznania. Warto pamiętać, że nawet w takim przypadku przyjaźń nadal jest możliwa, jednak jeśli wyznanie padło ze strony mężczyzny, to nie każdy zdecyduje się na dalszą relację.

Należy się również poważnie zastanowić w przypadku, gdy obie strony zdecydują się na zmianę „statusu”. Głębszy związek może się wspaniale rozwinąć, ale może także zniszczyć przyjaźń. Związek z partnerem znacząco różni się od przyjaźni, choć taka relacja z przyjacielem to według niektórych najlepsza rzecz, jaka może się przydarzyć. Jeśli taki związek się rozpadnie, powrót do poprzedniego stanu jest zazwyczaj niemożliwy.

Przyjaźń z byłym partnerem

 

Przyjaźń z byłym partnerem to również w wielu przypadkach temat do dyskusji. Wszystko zależy zwykle od tego, jak zakończył się związek. Jeśli decyzja o rozstaniu była przemyślana przez obie strony, często możliwe jest zaprzyjaźnienie się z byłą kochanką lub kochankiem. Niektórzy uważają, że taka relacja jest bardziej prawdopodobna, ze względu na to, iż wzajemny pociąg seksualny w takim przypadku jest mniejszy. Wtedy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest łatwiejsza, ponieważ prawie nie różni się od takiej relacji z tą samą płcią. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy były partner zgodzi się na takie rozwiązanie.

Marta Śliwa

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share