Główna » Sprytny sposób » Praca wakacyjna – zalety i wady

Praca wakacyjna – zalety i wady

Praca wakacyjna to dla wielu z nas dobra okazja na odłożenie jakiejś ilości pieniędzy. Jej  atutami cieszą się zwykle uczniowie i studenci. W przerwie między zajęciami mogą oni znaleźć jakieś ciekawe zajęcie na sezon. Jednak praca wakacyjna to nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy, to także okazja do zdobycia cennego doświadczenia, które może przydać się w przyszłości. Jednak jak wszystko ma ona swoje zarówno zalety, jak i wady, którym teraz przyjrzymy się bliżej.

  1. Praca wakacyjna – umowa „śmieciowa”

Przede wszystkim minusem pracy sezonowej jest to, że otrzymujesz umowę zlecenie. To logiczne, skoro zobowiązujesz się do pracy tylko na kilka miesięcy. Jednak nie przysługują Ci wówczas dni wolne, urlopy itd. W przypadku problemów ze zdrowiem, także nie możesz liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, po prostu nie pracujesz – nie otrzymujesz pieniędzy. Decydując się na pracę sezonową musisz zatem zapomnieć o wakacyjnym odpoczynku, wyjeździe nad morze czy w góry. Raczej nie będziesz miał takich możliwości.

  1. Praca wakacyjna – okazja do zdobycia doświadczenia

Pomimo tego, że – można powiedzieć – wakacje masz z życia wyjęte, praca wakacyjna ma także swoje zalety. Przede wszystkim możesz zdobyć cenne doświadczenie. To niezwykle istotne z perspektywy przyszłej pracy. Zauważmy, że w większości pracodawcy na cały etat szukają osób z doświadczeniem w danej branży, a my zastanawiamy się gdzie takie doświadczenie zdobyć skoro to nasza pierwsza praca. Właśnie praca sezonowa jest okazją do sprawdzenia się w danej dziedzinie, uzyskania referencji, a tym samym zwiększenia swoich szans, jako kandydata na dane stanowisko. Łatwiej jest znaleźć pracę wakacyjną nie posiadając doświadczenia, niż później jako laik ubiegać się o konkretny etat. Może więc warto poświęcić trochę swojego czasu na pracę w okresie wakacyjnym, by później mieć łatwiejszy start w życiu?

  1. Odkładaj pieniądze na swoje przyjemności i potrzeby

Wielu z Was zastanawia się: praca wakacyjna, po co? Jeszcze się napracuję. Teraz jest mój czas na odpoczynek. To naturalne, że każdy z nas chce odpocząć, bez względu na to czy jest osobą uczącą się czy pracującą. Jednak pieniędzy potrzebujemy wszyscy, na własne wydatki, na przyjemności, ale także osobiste potrzeby. Warto więc poświęcić trochę czasu i wysiłku na pracę sezonową, żeby później mieć własny budżet. Nie będziesz musiał prosić swoich rodziców o kieszonkowe, a Twoje możliwości znaczenie się zwiększą. To chyba podstawowy i najważniejszy atut pracy wakacyjnej. Szczególnie atrakcyjna jest ona dla studentów, którzy muszą przecież jakoś utrzymać się na studiach.

Praca wakacyjna staje się obecnie coraz bardziej popularna i choć większość z nas czuje się wykorzystywana przez pracodawców, ten rodzaj zarobku naprawdę się opłaca. Może więc warto poświęcić czas swojego odpoczynku, by odłożyć trochę pieniędzy, a później łatwiej znaleźć pracę?

Joanna Bugajewska

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share