Powikłania przy ciąży. Jak ich uniknąć?

Przyszłe mamy w trakcie trwania ciąży są bardzo wrażliwe i szczególnie narażone na obecne w środowisku różnego typu czynniki chorobotwórcze. Powstanie takich chorób, jak np. toksoplazmoza, anemia, cukrzyca ciążowa, różyczka czy cholestaza ciążowa mogą odpowiadać za powstanie poważnych powikłań w trakcie ciąży. Na szczęście przed większością z tych chorób można się skutecznie ochronić poprzez regularne poddawanie się badaniom lekarskim, zastosowanie odpowiednich szczepień czy prowadzenie zdrowego trybu życia. W artykule przedstawiamy powikłania, jakie mogą być spowodowane wskazanymi chorobami oraz jak się przed nimi chronić.

Jak się ochronić przed toksoplazmozą?

Jedną z najczęściej występujących chorób u kobiet w trakcie ciąży jest toksoplazmoza. Choroba ta jest wywoływana przez przenoszonego przez zwierzęta pierwotniaka Taxoplasma gondii. Toksoplazmoza może więc powstać na skutek czyszczenia kociej kuwety, sprzątania odchodów po psie lub poprzez kontakt z surowym, lub półsurowym mięsem. Co istotne, choroba dla kobiety nie jest zbyt groźna i można ją łatwo wyleczyć, jednak u płodu może być przyczyną powstania wielu komplikacji, m.in. wodogłowia, wad wzroku, wad układu nerwowego, chorób wątroby czy anemii. Jeżeli kobieta zachorowała na toksoplazmowę jeszcze przed zajściem w ciążę dziecko jest bezpieczne, ponieważ matka nabyła już na chorobę trwałą odporność. Po zajściu w ciążę lub podczas planowania dziecka, warto jest więc to sprawdzić poprzez wykonania badania poziomu odpowiednich przeciwciał we krwi i jeżeli nie przechodziło się toksoplazmozy, koniecznie trzeba na siebie bardzo uważać.

Anemia

Drugim często występującym powikłaniem ciążowym jest anemia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach: „Anemia w okresie ciąży to choroba krwi, która jest spowodowana zbyt niskim stężeniem hemoglobiny, czyli białka odpowiedzialnego za przenoszenie tlenu w obrębie organizmu. Przyczyną powstawania anemii u kobiet w ciąży jest zwiększenie zapotrzebowania na żelazo. Niestety często trudno jest je zapewnić poprzez zaplanowanie odpowiedniej diety, a braki żelaza mogą prowadzić do znacznego osłabienia przyszłej mamy, powodować u niej zadyszkę oraz zawroty głowy, a także zwiększyć jej podatność na infekcje. W skrajnych przypadkach nieleczona anemia może także spowolnić rozwój płodu oraz doprowadzić do przedwczesnego porodu. Leczenie anemii w ciąży polega na podawaniu matce suplementów, czyli preparatów z żelazem”.

Cukrzyca ciążowa

Jest to bardzo specyficzny, występujący jedynie u kobiet w ciąży rodzaj cukrzycy, który polega na tym, że organizm nie jest w stanie sam wytwarzać odpowiedniej ilości insuliny, aby poradzić sobie ze zwiększonym poziomem cukru we krwi. Efektem nieleczonej cukrzycy ciążowej mogą być nadmierny wzrost płodu i zwiększenie ryzyka powstania takich powikłań, jak wielowodzie, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie tętnicze, a nawet przedwczesny poród lub wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. Żeby wykryć u przyszłej matki cukrzycę ciążową, przeprowadza się dwukrotne badanie stężenia glukozy w surowicy krwi. Pierwsze już na samym początku ciąży, dzięki temu, jeżeli badane stężenie jest zbyt wysokie, wtedy można skierować pacjentkę na dodatkowe badanie, a następnie do poradni diabetologicznej dla kobiet ciężarnych. Drugie badanie przeprowadzane jest później, w okolicach między 24. a 28. tygodniem ciąży, żeby wykluczyć powstanie cukrzycy w późniejszym okresie. W przypadku stwierdzenia cukrzycy w którymś badaniu, leczenie polega na stosowaniu diety z niską ilością węglowodanów, a jeżeli to nie będzie wystarczające, także na przyjmowaniu insuliny.

Cholestaza ciążowa

Kolejną chorobą, która może być przyczyną powstawania powikłań w trakcie ciąży jest cholestaza ciążowa. Choroba ta polega na zaburzeniach funkcjonowania wątroby, które powstają na skutek nadwrażliwości kobiety na duże ilości wydzielanych estrogenów i progesteronów, czyli hormonów płciowych. Nieleczona cholestaza powoduje powstawanie niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu oraz może być przyczyną przedwczesnego porodu. Choroba ta daje także bardzo dobrze wyczuwalne objawy zewnętrzne w postaci uciążliwego świądu dłoni i podeszwy stóp, a potem reszty kończyn i całego ciała. Objawy te nasilają się wieczorami i w nocy. W przypadku zaobserwowania u siebie tego typu niepokojących objawów, koniecznie powinno się zgłosić do lekarza. Leczenie cholestazy wykonywane jest w warunkach szpitalnych i polega na stosowaniu prawidłowo dobranej diety oraz przyjmowaniu leków.

Różyczka

Ostatnią chorobą, na jaką chcielibyśmy zwrócić uwagę jest różyczka. Jest to choroba wirusowa, która u kobiet w ciąży może być przyczyną wielu poważnych zaburzeń w rozwoju płodu. Jeżeli przyszła mama nigdy nie chorowała ani nie była szczepiona na różyczkę, na pewno warto jest się na nią zaszczepić i to jeszcze przed zajściem w ciążę. U każdej kobiety po zajściu w ciążę powinno się wykonywać badania krwi, które mają na celu m.in. właśnie stwierdzenie obecności przeciwciał antyróżyczkowych. Zachorowanie na różyczkę w I trymestrze ciąży, z racji tego, że nie można zapobiec infekcji płodu, jest zazwyczaj wskazaniem do przerwania ciąży ze względu na bardzo duże ryzyko wystąpienia u dziecka wad w postaci ślepoty, głuchoty, upośledzenia umysłowego lub wad serca.

Share