Pomysły na hobby – robótki ręczne i rękodzieło

Od robienia na drutach, szydełkowania przez rzeźbienie z papieru i gliny aż do wyrabiania mydeł i świec. Pomysły na hobby są tak liczne, że nie sposób nie wybrać jednego dla siebie.

Jeśli jesteś dobry w rysowaniu lub malowaniu, wybierz coś, co wymaga dekorowania, na przykład projektowanie kartek pocztowych i laurek lub malowanie kredą. Z kolei jeśli najlepiej czujesz się w modelowaniu rzeczy przestrzennych, wtedy wybierz glinę, wyrób świec albo mydła. Natomiast, jeśli należysz do osób cierpliwych i powtarzanie tych samych czynności w kółko relaksuje cię jak nic innego na świecie, wtedy powinieneś wybrać robótki ręczne – szydełkowanie albo robienie na drutach.

Pomysły na hobby – robótki ręczne

Jeśli chcesz, żeby twoje hobby było tanie i nie masz nic przeciwko dużej ilości czasu, który musisz na nie poświęcić, robótki ręczne są właśnie dla ciebie. Z pewnością pamiętasz jak biegle z drutami obchodziła się twoja babcia i jakie cudowne rzeczy potrafiła wyczarować z włóczki i własnej, metodycznej pracy. W dzisiejszych czasach nie musisz jednak prosić nikogo, żeby nauczył cię tego, ciekawego sposobu spędzania czasu. Internet aż roi się od podręczników i tutoriali na temat szydełkowania i robienia na drutach. Wystarczy tylko wyszukać interesujący nas wzór i odpowiedniego wirtualnego instruktora.

Pomysły na hobby nie kończą się jednak na włóczkach. Innym sposobem na robótki ręczne jest wyszywanie. Wymaga ono wielkiej precyzji i jak w przypadku drutów nie obędzie się przy nim bez cierpliwości i masy czasu. Na początek wybieraj mniejsze i łatwiejsze wzory, to pomoże ci niskim kosztem przekonać się czy jesteś stworzony, by posługiwać się igłą. Kiedy już skorzystasz ze specjalnych materiałów ćwiczebnych z wyrysowanymi na nich konturami do odzwierciedlenia, możesz śmiało przejść do następnego kroku: tworzenia własnych wzorów. Nie jest to trudne, jednak wymaga pewnego oka i wprawy nabytej przy drobniejszych projektach.

Jeśli już znudzi cię wyszywanie, albo jeśli po prostu potrzebujesz krótkiej przerwy możesz z łatwością przenieść nabyte przy wyszywankach umiejętności na inną dziedzinę – szycie. Możesz zacząć od uszycia torebki z kawałków starych ubrań, a może wolisz przyszyć gdzieś ozdobną łatkę lub kieszeń? Możliwości jest cały wachlarz a granice wyznacza tylko twoja fantazja i ilość materiału!

Frywolitki, to kolejna z propozycji na długie wieczory. Spodoba ci się, jeśli lubisz szydełkowanie, ale szukasz lekkiej odmiany po dzierganiu swojego ostatniego projektu. Zamiast haczyków używasz w tej sytuacji czółenka albo specjalnej, długiej igły, z pomocą której kontrolujesz swoją pracę. Możesz w ten sposób stworzyć piękne wzory serwetek, zakładek do książek, biżuterii i wielu innych rzeczy.

Pomysły na hobby – rękodzieło

Jeśli znudziły ci się płaskie, dwuwymiarowe projekty, rękodzieło może zapewnić ci to, czego potrzebujesz. Na początek możesz spróbować swoich się w technice papier-mache, a więc w formowaniu twardniejącej z czasem masy papierowej. Popuść wodze fantazji i uformuj swoje ulubione zwierzę lub egzotyczną maskę. Nie bez powodu jest to technika używana w teatrach lalek – można dzięki niej stworzyć prawdziwe cuda. Jeśli mimo wszystko uznasz, że papier nie jest twoim ulubionym tworzywem, możesz wybrać inne rękodzieło. Bardzo popularne jest choćby modelowanie z gliny. W innym wypadku postaraj się opanować wyrób własnego mydła lub świeczek, tak jak poprzednich propozycjach, najlepiej zacząć swoją przygodę z tymi materiałami od gruntownego researchu w sieci. Może się bowiem okazać, że wybrane przez ciebie rękodzieło wymaga użycia specjalnych naczyń lub narzędzi. Przede wszystkim jednak nie zrażaj się, kiedy coś nie wyjdzie – takie są uroki początków.

Poza tym, nawet jeśli stracisz zapał, pomysłów na ciekawe hobby jest tak wiele, że z łatwością znów znajdziesz coś dla siebie.

Artur Arbuz

Share