Podstawowe akcesoria dachowe

Dach to nie tylko solidna więźba i szczelne pokrycie. Oprócz dachówek i innych materiałów wykończeniowych, na dachu powinny znaleźć się również akcesoria sprawiające, że stanie się on bardziej wytrzymały i funkcjonalny. Wiele zależy tu od kształtu dachu i ilości połaci. Bardziej skomplikowane konstrukcje wymagają więcej akcesoriów. O jakim wyposażeniu mowa?

Akcesoria podstawowe

Do podstawowych akcesoriów dachowych zaliczamy materiały mające istotne znaczenie dla trwałości i wytrzymałości dachu. Pod tym względem wyróżniamy w obrębie dachu newralgiczne strefy, do których należy kosz, kalenica, komin oraz okap. Miejsca te wymagają zastosowania wysokiej jakości materiałów, które uszczelnią pokrycie dachowe i zwiększą jego odporność na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Do tego typu akcesoriów zaliczamy:

  • Taśmy kalenicowe – oprócz gąsiorów dachowych, kalenicę można wykończyć za pomocą taśmy. Te materiały na dach ściśle przylegają do dachówek, dzięki czemu dobrze uszczelniają połączenie połaci dachowych, a przy tym zapewniają doskonałą wentylację.
  • Kosze dachowe – kosze stanowią wykończenie styku dwóch połaci dachowych. W tych wklęsłych połączeniach szczególnie istotne jest efektywne odprowadzanie zbierającej się na połaci wody, dlatego też kosz powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału i odpowiednio wyprofilowany.
  • Okap – część okapowa to dolny fragment dachu wystający poza mury budynku. Wykończenie tego miejsca stanowią pasy okapowe, zapewniające szczelność i wentylację. Oprócz tego montuje się tam również grzebienie zabezpieczające przed gnieżdżeniem się ptaków. Pod okapem układa się podbitkę, które chroni konstrukcję więźby i stanowi estetyczne wykończenie dachu.
  • Strefa komina – zabezpieczenie połączenia połaci dachowej z kominem stanowią specjalne taśmy kominowe wyróżniające się wysoką wytrzymałością.

Akcesoria dodatkowe

To wszelkiego rodzaju artykuły, których montaż zalecany jest przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania dachu. Do takich elementów należą wyłazy dachowe, dzięki którym można sprawnie dostać się na dach. Oprócz tego niezbędne będą kominki wentylacyjne zapewniające prawidłową cyrkulację powietrza. Jakie jeszcze akcesoria powinny znaleźć się na dachu?

„Istotne znaczenie ma komunikacja dachowa. – Podpowiada pracownik hurtowni pokryć dachowych Dachlux. – Składają się na nią ławy kominiarskie i inne elementy umożliwiające bezpieczne poruszanie się po połaci dachowej w celu np. konserwacji kominów. Oprócz tego na dachu powinny znaleźć się elementy ochrony przeciwśniegowej, takie jak płotki przeciwśniegowe”.

Odpowiednio wykończony przy pomocy profesjonalnych akcesoriów dach stanie się trwałym i funkcjonalnym zwieńczeniem każdego budynku.

Share