Główna » Sposób na rodzinę » Pierwsza kąpiel noworodka – 5 niezbędnych gadżetów

Pierwsza kąpiel noworodka – 5 niezbędnych gadżetów

Pierwsza kąpiel noworodka to prawdziwe wyzwanie dla każdego rodzica – zwłaszcza, jeśli nie miał on okazji nigdy wcześniej pielęgnować tak maleńkiej istoty. Jak przygotować się do tej czynności? Jakich gadżetów nie powinno nam zabraknąć?

Pewnie drżą Tobie ręce i jedyne o czym myślisz to fakt, byś była już po wszystkim, prawda? Nie musisz być przesadnie ostrożna, nie wyrządzisz swojemu dziecku krzywdy kładąc je na gąbkę zanurzoną w ciepłej wodzie. Pierwsza kąpiel noworodka to nic trudnego z resztą, za chwilę sama się o tym przekonasz. Ale najpierw przygotuj sobie wszystkie niezbędne akcesoria. Później nie będzie czasu na nerwowe bieganie po mieszkaniu.

Pierwsza kąpiel noworodka – wanienka

To podstawowy gadżet, którego nie może Tobie zabraknąć. Najlepiej, jeżeli zaopatrzysz się w wanienkę ze stojakiem. Wtedy będziesz mogła kąpać noworodka w wygodnej dla siebie pozycji. Takie stojaki mają zazwyczaj regulowaną wysokość, dlatego będziesz mogła ją dopasować do swojego wzrostu. Co jeszcze będzie potrzebne?

Profilowana gąbka

To świetny gadżet, w który powinien się zaopatrzyć każdy początkujący rodzic. Dzięki profilowanej gąbce nie będzie trzeba nawet podtrzymywać główki maluszka. Wystarczy, że wcześniej ją wyparzysz i dasz jej ostygnąć a następnie umieścisz ją na dnie wanienki. Ułóż na niej wygodnie noworodka i pozwól oswoić się z temperaturą wody, a żeby nie była zbyt wysoka możesz kupić..

Termometr

Wprawdzie większość rodziców ufa swojej intuicji i sprawdza temperaturę wody na przykład łokciem ale my polecamy jednak zaopatrzyć się w taki wodny termometr, który w zaledwie kilka chwil da Tobie „znać”, czy woda ma odpowiednią temperaturę. Lepiej nie ryzykować i nie ufać intuicji jeśli kąpiesz swoje dziecko po raz pierwszy. Z czasem nabierzesz wprawy a wtedy nawet łokieć nie będzie potrzebny do sprawdzania temperatury wody.

W czym kąpać noworodka?

Nie kupuj zbyt dużej ilości płynów. Z resztą, na początku lepiej je sobie darować. Tradycyjne płyny do kąpieli zastąp emolientami. Wystarczy, że wlejesz do wanienki zaledwie kilka kropelek a olejek wchłonie się w skórę Twojego malca i idealnie ją wygładzi. Po takim kąpielowym zabiegu nie będzie trzeba wmasowywać kolejnych balsamów. Poza tym jest to także świetna sprawa w przypadku problemów ze skórą – na przykład AZS. Sama rówież możesz wykorzystać te kosmetyki do codziennej pielęgnacji własnej, przesuszonej po ciąży skóry.

Jeszce tylko odpowiedni ręcznik

Taki z kapturkiem, w który będzie można zawinąć malca i bezpieczne odtransportować go do sypialni albo ułożyć go na przewijaku i po wytarciu po prostu ubrać w pidżamkę. Przyda się też grzebyczek lub miękka szczotka – o ile jest co czesać. Wielu rodziców naciera główkę malca po kąpieli oliwką. Jeżeli wykorzystujesz do kąpania emolienty, nie musisz już tego robić.

Pierwsza kąpiel noworodka to bardzo emocjonujące dla obu stron przeżycie ale za każdym razem będzie łatwiej i zarówno rodzic jak i dziecko z radością będą oczekiwać tej chwili. Bo kąpiel jest dla malucha naprawdę przyjemna, o ile została odpowiednio przygotowana.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share