Pielęgnacja pępka u noworodka – nie taki diabeł straszny

Pielęgnacja pępka u noworodka jest bardzo ważnym aspektem pielęgnacji nowo narodzonego dziecka. Pamiętam, jak pierwszy raz zobaczyłam kikut – zdębiałam. Nie dość, że był paskudny, to ciągle zawadzał o pieluchę i bałam się, że podczas kąpieli, czy ubierania, niechcący go oderwę. Oczywiście nic takiego się nie stało, kikut w końcu odpadł, a ja byłam zadowolona, że w końcu będę mogła o nim zapomnieć. A skoro ja, drodzy rodzice, dałam sobie radę, to wy też sobie poradzicie.

            Pępek noworodka – nie każdy kikut jest straszny

A na pewno nie kikut pępowiny. Wygląda nieestetycznie, nie wiadomo, po co istnieje i dlaczego nie chce szybciej odpadać. Kikut jest pozostałością po pępowinie, która łączyła płód i łożysko. To właśnie przez nią przenikają krew, tlen, składniki mineralne, odżywcze – wszystko co dobre oraz wszystko co złe. Można powiedzieć, że kikut jest zatyczką, ponieważ znajduje się pod nim rana. Musi się ona zagoić – zwykle trwa to do dwóch tygodni (u dziecka, które przyszło na świat przez cesarskie cięcie, cały proces może odbywać się wolniej). Dopiero po tym czasie kikut sam odpadnie. Pamiętajcie, że nie wolno go odrywać, nawet wtedy, kiedy czujecie, że nie przywiera już do skóry!

            Jak pielęgnować pępek noworodka, bez żadnych komplikacji

Pępek noworodka nie jest demonem. To normalne, że jako świeżo upieczeni rodzice boicie się o niego i nie możecie zdecydować, jak oraz czym go pielęgnować. Takie problemy dotyczą również „starszych” rodziców, których dzieci wyrosły z pieluch – z czasem zapominamy o tym, jak zajmować się niemowlakami. Na rynek wchodzą nowe  leki, preparaty, przedmioty – jeżeli nie ma się małego dziecka, to ciężko jest za tym wszystkim nadążyć. Pielęgnacja pępka u noworodka nie jest trudna. Przede wszystkim musicie pamiętać o tym, żeby nie zanurzać go w wodzie – podczas kąpieli po prostu nalejcie jej mniej, tak, żeby nie zakrywała brzucha. Jeżeli na kikut spadnie kilka kropel, nie bójcie się, nic się nie stanie, ale nie zalewajcie go specjalnie, bo to też może zaszkodzić. Drugą sprawą jest odkażanie rany, warto to robić 3 – 5 razy dziennie. Możecie używać jałowych gazików nasączonych spirytusem lub octeniseptu. Niezależnie od tego, co wybierzecie, pocierajcie wacikiem skórę dookoła kikuta. Możecie nim też delikatnie poruszać, ale tak, żeby go nie oderwać. Tą czynność należy wykonywać, dopóki kikut nie odpadnie, a potem jeszcze przez dwa, trzy dni. Pępek noworodka nie może być uciskany, ale o tym z pewnością powiedzą położne w szpitalu. Kiedy wkładacie dziecku pieluchę, musicie ją wywinąć. Jeśli chcecie maluchowi włożyć spodnie, to zwróćcie uwagę na to, żeby gumka była pod kikutem. To właściwie cała filozofia tego, jak pielęgnować pępek noworodka. Nie jest to takie trudne, jak wydawało wam się na początku, nieprawdaż?

            Pielęgnacja pępka u noworodka – problemy

Oczywiście nie zawsze wszystko przebiega to tak kolorowo i również w tym przypadku mogą się pojawić „powikłania”, a konkretnie do rany pod kikutem może się po prostu wdać zakażenie. Objawia się ono na kilka sposobów – skóra wokół kikuta jest silnie zaczerwieniona lub ciepła, wydobywa się spod niego ropa albo bardzo dużo krwi, ma nieprzyjemny zapach. Jeżeli zaobserwujecie takie objawy, powinniście się wybrać z dzieckiem do lekarza, który najprawdopodobniej przepisze antybiotyk o miejscowym działaniu.

            Jak pielęgnować pępek noworodka – podsumowanie

Pielęgnacja pępka u noworodka bardzo szybko wejdzie wam w nawyk i po dwóch, góra trzech dniach będziecie robić to już mechanicznie. Najgorsze są początki oraz ewentualnie komplikacje, ale nie ma się co bać. Przecież nie jesteście jedynymi rodzicami na świecie – wszyscy przechodziliśmy przez ten etap i skoro nam się udało, to dlaczego z wami miałoby być inaczej?

Agata Domagała

Share