Główna » Sprytny sposób » Pasy na ścianie

Pasy na ścianie

Geometryczne wzory doskonale sprawdzają się jako narzędzie konstruowania rozmaitych złudzeń optycznych i wykorzystywane są w tym celu nie tylko przez projektantów wnętrz. Zabawa ich kształtami, wielkościami i nadawanie motywom rozmaitych barw, pozwala uwypuklić niektóre elementy i skutecznie ukryć inne, powiększyć przestrzeń, ale też przybliżyć przedmioty znajdujące się w oddali.

Pasy są jednym z najmodniejszych motywów na tapety. W przeciwieństwie do bardziej chaotycznych wzorów, których nadmiar może sprawiać przytłaczające wrażenie, pasiaste tapety mogą (ale nie muszą) zdobić wszystkie ściany we wnętrzu. Wybór koloru i wielkości pasków, a także sposób, w jaki położymy tapetę na ścianie, zależy oczywiście od upodobań stylisty. Warto jednak pamiętać, że wszystkie te decyzje będą mocno oddziaływać na całą aranżację.

Modelujemy przestrzeń tapetami w pasy

Pierwszym i najbardziej oczywistym skojarzeniem z tapetą w pasy jest potrzeba optycznej poprawy proporcji pomieszczenia. Rzeczywiście, w pokoju o nietypowo niskim suficie doskonale sprawdzą się pasy ułożone wertykalnie. Taki zabieg gwarantuje złudzenie powiększenia pokoju wzwyż.

„W pomieszczeniach bardzo długich i wąskich warto sięgnąć po tapetę w poziome pasy. Kładziemy je wtedy na krótszej ścianie lub na obu krótszych ścianach. W ten sposób uda się wizualnie zmniejszyć niepokojącą dysproporcję” – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu online KrainaBarw.pl.

Kiedy tapeta ma służyć głównie zmianie odbioru gabarytów wnętrza, zaleca się sięganie po motywy o stonowanej kolorystyce. Pasy w takiej sytuacji powinny być możliwie regularne pod względem szerokości. Warto wybierać motywy o dwóch, maksymalnie trzech kolorach.

Pasy jako stylowa ozdoba

Wzory w paski są popularne nie tylko z powodu swojej niewątpliwej wartości użytkowej. Motyw w sam sobie neutralny i bezpieczny, może zyskać wyrazu, jeśli urozmaicą go żywe, intensywne barwy. Kolorowa tapeta w paski okaże się pomocna, gdy tworzymy aranżację salonu w stylu pop-art lub luźno nawiązującą do lat 70. W tym pierwszym przypadku z sprawdzi się tapeta Miss Zoe producenta Caselio, Jet Setter od Ugepa oraz Imagine Fun z katalogu Arthouse. 

Tapety w pasy ładnie prezentują się w sypialniach i pokojach dziecięcych. W tych intymnych wnętrzach często wykorzystuje się tapety w odcieniach kremowych i pastelowych (Casula producenta Marburg), a dzieci cenią sobie błękitne i różowe paski, umieszczone na delikatnym kwiatowym tle (np. winylowe tapety na flizelinie z linii Jack’nRose Junior od Grandeco).

Jeśli nie jesteś przekonany do pasów na tapetach, oczywiście masz wiele innych możliwości. Szukając idealnego wzoru do wnętrz swojego mieszkania, warto wertować jak najwięcej katalogów i poznawać rozmaite propozycje.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share