Główna » Sprytny sposób » Nieruchomości czy fundusze – w co inwestują Polacy?

Nieruchomości czy fundusze – w co inwestują Polacy?

Okazuje się, że coraz więcej nieruchomości nabywanych jest w Polsce za gotówkę. Właśnie w ten sposób Polacy lokują swój kapitał w celu jego pomnażania. To inwestowanie w długim terminie, które jest coraz bardziej opłacalne. Drugą formą, która cieszy się coraz większą popularnością, są fundusze inwestycyjne. Już wiemy, jak ograniczać ryzyko utraty oszczędności.

Inwestowanie w nieruchomości

Nieruchomości stają się dla nas jedną z bezpiecznych form lokowania kapitału w długim terminie. Największą popularnością cieszą się nieruchomości nabywane na rynku pierwotnym. 55% inwestorów nawet nie bierze pod uwagę tych z rynku wtórnego. Kupujemy najchętniej mieszkania w dużych miastach, o średniej powierzchni 55 metrów kwadratowych.

Ciekawostką jest to, że większość tego rodzaju inwestycji nabywanych jest za gotówkę albo z mniejszościowym wsparciem ze strony banków (zaciągając kredyt hipoteczny). Inwestycje w nieruchomości to nabywanie mieszkań w celach mieszkaniowych albo tych typowo biznesowych. Okazuje się, że rynek wynajmu nieruchomości rozwija się w naszym kraju bardzo prężnie. Mieszkanie w dobrej lokalizacji to prawdziwa „żyła złota”.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne

Chociaż nadal Polacy nie inwestują w fundusze inwestycyjne tak często, jak na przykład Niemcy czy Francuzi, to trzeba przyznać, że ten instrument cieszy się coraz większą popularnością. Nie boimy się już ryzyka inwestycyjnego. Mamy też wiedzę na temat możliwości jego ograniczania. Nabywamy jednostki uczestnictwa w różnych funduszach albo korzystamy z usług profesjonalnych doradców.

Chociaż zysk w przypadku funduszy inwestycyjnych nie jest pewny, to Polacy podejmują ryzyko. Wiemy, że lokując swoje oszczędności w ten instrument, narażamy się na utratę części albo nawet całości wniesionego kapitału. Żądza pomnażania pieniędzy jest jednak tak duża, że decydujemy się na takie inwestowanie. Najczęściej na fundusze inwestycyjne przeznaczamy nie więcej niż 70% wszystkich zgromadzonych oszczędności.

W co inwestują Polacy?

Okazuje się, że lokaty terminowe, które do tej pory cieszyły się największym zainteresowaniem wśród Polaków, teraz są zakładane coraz rzadziej. Wszystko dlatego, że nieopłacalne jest ich niskie oprocentowanie. Co więcej, kapitał musi być zamrażany na długi czas. Polacy wolą teraz podjąć ryzyko, ale cieszyć się większym zyskiem. Lokata, chociaż nadal w pełni bezpieczna to stała się dla nas mało atrakcyjna.

Kolejnym instrumentem, który nie przynosi już tak dużego zysku, jest konto oszczędnościowe. Chociaż nadal jest to najczęściej zakładany rachunek, zaraz obok podstawowego konta ROR, to Polacy nie stawiają już tylko na ten instrument w kwestiach inwestowania. Zdajemy sobie sprawę, że samo konto oszczędnościowe nie wystarczy, dlatego rozdzielamy kapitał na różne instrumenty, w tym właśnie fundusze inwestycyjne.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share