Napinanie siatek sitodrukowych. Podstawowe informacje

Sitodruk to jedna z najstarszych technik druku, stosowana do dziś przez zakłady poligraficzne, lecz także w domowych warunkach. Osoby, które posługują się tą techniką, wiedzą, że nadrzędną rolę w sitodruku odgrywa przygotowanie matryc lub inaczej siatek sitodrukowych. Na czym polega ta czynność?

Matryca w sitodruku to faktycznie naciągnięta na aluminiową lub drewnianą ramę siatka, przez którą przepuszczana jest farba drukowa. Przed farbą nakładana jest na nią światłoczuła emulsja, która po naświetleniu i wypłukaniu tworzy gotowy do przeniesienia szablon. Zanim nastąpi ten etap, podstawowym i pierwszym krokiem związanym z przygotowaniem matrycy jest czynność polegająca na napinaniu siatki sitodrukowej. Używając sitodruku dla własnych potrzeb, czynność tą można wykonać ręcznie, jednak profesjonalny zakład poligraficzny skorzysta z przeznaczonego do tego celu urządzenia. Napinarka do sitodruku, bo o niej mowa, może być obecnie nowoczesnym, pneumatycznym urządzeniem, jakie stosuje na przykład firma FUJIFILM Sericol Polska, czyli specjaliści od poligrafii.

Źle napięta siatka = słabej jakości druk

Zakłady posługujące się sitodrukiem nie mogą sobie pozwolić na zaniedbanie etapu związanego z przygotowaniem matryc, jeśli chcą, by ich finalny produkt nie budził zastrzeżeń wobec jakości druku. Naciągana siatka musi być odpowiednio naprężona, a dodatkowo dobrze przymocowana do ramy, ponieważ podczas przenoszenia szablonu nie może dojść do jej drgań, nie mówiąc już o przesunięciach. Doskonałe odwzorowanie szablonu na zadrukowywanej powierzchni jest możliwe tylko wówczas, gdy siatka jest dostatecznie sztywna i nieruchoma. Tylko wtedy warstwa farby przechodząca przez oczka siatki, naniesiona zostaje dokładnie w miejsca, w których powinna się znaleźć, aby utworzyć ostry obraz o wyraźnych konturach.

Ręczne a mechaniczne napinanie siatek sitodrukowych

Używając manualnej napinarki do siatki sitodrukowej trudno uzyskać idealne parametry związane z jej napięciem. Zbyt mocno naciągana siatka często uszkadza się w trakcie tego procesu, z kolei siatka słabo napięta drga pod wpływem uderzeń rakli – narzędzia do aplikacji farby drukowej. FujiFilm posiada własną napinalnię siatek, obsługując w tym zakresie największe firmy poligraficzne działające na naszym rynku. Jak napinaniem siatek sitodrukowych zajmują się eksperci? 

– „W napinalni korzystamy z najlepszych urządzeń mechanicznych i pneumatycznych szwajcarskiej marki Sefar. Jednocześnie jest to producent polecanych przez nas, niezwykle mocnych siatek sitodrukowych. Napinamy zarówno siatki o standardowym przeznaczeniu, jak i siatki matryc używanych do zadruku płyt kompaktowych. Przygotowujemy też sita do druku wielkoformatowego. Dotychczas największe z nich miało wymiar 2,5x8m. Naszą pracę wspomagają elektroniczne urządzenia pomiarowe, które wskazują stan napięcia siatki, przez co uzyskujemy dla niej najlepsze parametry”  – objaśnia przedstawiciel marki FUJIFILM Sericol w Polsce. 

Podsumowując, źle napięta siatka sitodrukowa to praktycznie pewne ryzyko uzyskania niezadowalającej jakości druku, dlatego tym bardziej warto skorzystać tu z pomocy ekspertów.

Share