Główna » Sposób na biznes » Na jakich kierunkach można się uczyć w policealnych szkołach medycznych

Na jakich kierunkach można się uczyć w policealnych szkołach medycznych

Policealne szkoły medyczne dają możliwość podjęcia pracy w służbie zdrowia, bez konieczności ukończenia studiów medycznych. Z tego względu zdobycie dokumentów potwierdzających ukończenie tego typu szkoły łączy się z bardzo ciekawymi perspektywami zawodowymi i jest bardzo popularnym rozwiązaniem wśród planujących swoją przyszłość maturzystów. Jakie kierunki są najpopularniejsze?

W Polsce obecnie działa co najmniej kilka policealnych szkół medycznych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Na potrzeby naszego artykułu wybraliśmy kierunki kształcenia oferowane przez jedną z nich – Pierwsze Niepubliczne Studium Medyczne w Szczecinie. Można w niej podjąć naukę na 5 głównych kierunkach.

Technik sterylizacji medycznej

Pierwszą możliwością oferowaną przez policealne szkoły medyczne jest podjęcie nauki w celu zostania technikiem sterylizacji medycznej. Jest to stosunkowo młody zawód, jednak niezwykle potrzebny. Zadaniem technika jest kwalifikowanie oraz przeprowadzanie mycia, dezynfekcji i sterylizacji niezbędnych narzędzi chirurgicznych i medycznych oraz kontrola procesów dekontaminacji. Uczeń po zakończeniu nauki jest w stanie samodzielnie przeprowadzać wszystkie etapy sterylizacji sprzętu medycznego oraz przygotować niezbędne do tego celu preparaty myjące i odkażające.

Technik farmaceutyczny

Drugim popularnym kierunkiem nauki w policealnych szkołach medycznych jest technika farmaceutyczna. Jego ukończenie umożliwia podjęcie pracy w aptekach i zdobycie uprawnień podobnych do tych, jakie mają tradycyjni farmaceuci. Praca techników farmaceutycznych polega na przygotowywaniu i sprzedaży produktów leczniczych. Jedynym ograniczeniem techników jest brak możliwości przygotowywania leków, zawierających środki psychoaktywne oraz silnie działające składniki.

Technik dentystyczny

Kolejnym zawodem, który można wykonywać po ukończeniu odpowiedniego kierunku w policealnej szkole medycznej, jest technik dentystyczny, który często jest też nazywany protetykiem. Zawód ten polega na wykonywaniu i naprawie materiałów protetycznych i ortodontycznych, czyli przede wszystkim protez i aparatów zębowych. Po ukończeniu takiego kierunku można podjąć prace w pracowniach protetycznych.

Higienistka stomatologiczna

Innym zawodem związanym ze stomatologią, do którego uprawnienia można zdobyć w medycznych szkołach policealnych, jest zawód higienistki stomatologicznej. Zawód ten polega na samodzielnym prowadzeniu edukacji zdrowotnej pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej oraz wykonywaniu stomatologicznych zabiegów profilaktycznych, czyli m.in. lakierowania zębów oraz usuwanie gromadzącego się na zębach nadmiaru płytki i kamienia nazębnego. Miejscem pracy higienistek są przede wszystkim gabinety stomatologiczne.

Asystentka stomatologiczna

Ostatnim zawodem, który krótko omówimy w naszym artykule, jest asystentka stomatologiczna. Zawód ten polega na wykonywaniu prac pomocniczych w gabinetach stomatologicznych, czyli przede wszystkim przygotowywaniu stanowisk pracy i kompletowaniu niezbędnych narzędzi, leków i preparatów. Asystentki stomatologiczne bardzo często mają również za zadanie prowadzenie dokumentacji medycznej pacjentów oraz rozliczeń zużytych w trakcie pracy materiałów.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share