Na czym polega laserowe badanie wzroku?

Medycyna ciągle idzie na przód, a nieustannie pojawiające się nowe technologie przyspieszają diagnostykę wielu chorób. Znajdują one zastosowanie także w okulistyce, gdzie mogą przyczynić się do jeszcze lepszej oceny stanu narządu wzroku. Bezbolesne, przeprowadzane w komfortowy dla pacjenta sposób badania, znacznie ułatwiają wdrożenie odpowiedniego leczenia. Stosunkowo młodą metodą jest wykorzystanie w tym celu laserów.

Jak wygląda badanie wzorku za pomocą lasera?

Nie jest ono kłopotliwe dla pacjenta. Można je przeprowadzić w dobrze wyposażonym, specjalistycznym gabinecie. Zaletą tego rodzaju postępowania diagnostycznego jest fakt, że nie wymaga ono zazwyczaj rozszerzenia źrenicy za pomocą atropiny, która jak wiadomo czasowo ogranicza zdolność widzenia. Polega na wpuszczeniu do oka nieszkodliwej wiązki świtała skanującej jego wnętrze. Badania okulistyczne tego typu pozwalają dokonać obserwacji nieprawidłowości budowy nerwu wzrokowego, jak również wcześnie wykryć
u chorego jaskrę. Miejscem, gdzie do oceny stanu oczu wykorzystuje urządzenia laserowe są Gabinety Lekarskie Pawlik w Poznaniu.

Badanie HRT – laserowa tomografia siatkówki

Wykonywane jest w celu diagnozowanie neuropatii jaskrowej. Dzięki niemu można zaobserwować rozwój jaskry w bardzo wczesnym stadium, a także wykryć patologie w budowie siatkówki. Polega ono na wpuszczeniu do oka wiązki promieniowania. W czasie, kiedy pacjent skupia wzrok na jednym punkcie, światło skanuje tarczę nerwu wzrokowego. Ten laserowy system skanowania daje rezultat w postaci trójwymiarowego obrazu oka na ekranie komputera. Zapewnia to możliwość dostrzeżenia przez okulistę nawet najmniejszych zmian. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod zwalczania jaskry, dlatego tak istotne jest jej szybkie wykrycie. Badanie HRT, zwane przez specjalistów też skaningową konfokalną oftalmoskopią laserową lub laserową tomografią siatkówki, powinno być wykonywane regularnie, by monitorować postępowanie zmian oraz analizować skuteczności podjętego leczenia.

Badanie GDX

Wykorzystuje ono metodę laserowej polarymetrii skaningowej. Służy do oceny ścieńczenia włókien nerwowych w oku lub ich zaniku. Jest to nieceniony sposób, aby w początkowej fazie stwierdzić lub wykluczyć jaskrę. To badanie okulistyczne jest zalecenie osobom, które cierpią na krótkowzroczność. Powinno być wykonywane u pacjentów cierpiących na niedokrwienie nerwu wzrokowego oraz borykających się z jego stanami zapalnymi. Badanie jest bezbolesne i bezkontaktowe – bezpieczna wiązka laserowa skanuje odpowiedni obszar oka, którego dokładny obraz jest widziany na monitorze. Należy je regularnie powtarzać z częstotliwością zgodną z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Share