Wstań i walcz. Najnowsze metody motywacji współpracowników.

Co odpowiada za sukces? Zdolności i wiedza? Znajomości? Pochodzenie? A może sytuacja finansowa? Każdy z tych czynników z pewnością ma określone znaczenie w osiąganiu wyznaczonych celów, jednak praktyka pokazuje, że najbardziej istotna jest motywacja – nawet najbardziej wykwalifikowany profesjonalista, posiadający odpowiednie kontakty może nie podołać zadaniu, jeśli zabraknie mu woli walki. Z kolei osoba zmotywowana, nastawiona na cel, jest w stanie z czasem przezwyciężyć swoje niedoskonałości i osiągać rzeczy rzekomo nieosiągalne. Ale motywacja nie bierze się znikąd – jej zaszczepianie swoim pracownikom jest zadaniem prawdziwego lidera zespołu. Może on w tym celu wykorzystać bardzo wiele metod – oto kilka z nich.

Motywacja finansowa

Nagradzanie pracowników za pomocą podwyżek, premii okresowych czy świadczeń pozapłacowych (np. darmowych lunchów, biletów do kina czy kart wstępu na obiekty sportowe) to najprostsza metoda motywowania. Niestety, zazwyczaj pozwolić mogą sobie na nią większe przedsiębiorstwa i instytucje, zatrudniające dużo osób – motywowanie za pomocą podwyżek i bonusów wymaga zwiększenia wydatków na pracownika, przez co metoda ta jest raczej niedostępna dla małych przedsiębiorstw i start-up’ów.

Stawianie wyzwań

Nic tak nie zabija chęci do pracy, jak rutyna i monotonia – pracownik, który nie staje przed żadnymi nowymi zadaniami, będzie przychodził każdego dnia do pracy myśląc tylko o tym, by jak najszybciej z niej wyjść i zająć się czymś innym. Warto dawać pracownikom zróżnicowane zadania, najlepiej takie, które pozwolą im się rozwijać i przede wszystkim dadzą mu poczucie satysfakcji.

Stosowanie pochwał

Każdy lubi, kiedy docenia się jego pracę. Jednak udzielanie pochwał za dobre wykonanie zadania czy inicjatywę również powinno być przeprowadzane umiejętnie i w sposób adekwatny do osiągnięć. Pracownicy wiedzą, kiedy robią coś dobrze i kiedy należy im się pochwała – jeśli jej nie usłyszą, ich motywacja oraz poziom satysfakcji spada. Dlatego tak ważne jest, by nie odwlekać pochwał i udzielać ich od razu po tym, jak zadanie zostało wykonane.

Zwiększanie odpowiedzialności pracownika

Człowiek, który nie ponosi konsekwencji tego, co robi, będzie mniej się starał, by dobrze wykonywać swojej obowiązki. Dlatego warto od czasu do czasu przerzucić część odpowiedzialności za firmę na swoich pracowników. Nie zapomnijmy jednak dać im również większej swobody działań – kontrolowanie ich na każdym kroku i obarczanie winą za niepowodzenia, które nie były do końca ich winą z pewnością nie skłoni ich do wydajniejszej pracy

Integracja zespołu

Standardowy wymiar pracy w większości firm wynosi około 8 godzin dziennie – daje to 40 godzin tygodniowo. W tym czasie nasi pracownicy są niejako zmuszeni do przebywania w towarzystwie innych. Warto zadbać o to, by mieli okazje poznać się wzajemnie, bowiem nawiązane w ramach firmy przyjaźnie są wartościowe również z punktu widzenia pracodawcy – dzięki nim poprawia się atmosfera pracy, zmniejsza liczba konfliktów, a ponadto perspektywa spędzenia czasu z osobami ludzi, których się lubi, działa bardzo motywująco. Aby pogłębiać te relacje dobrze jest od czasu do czasu zorganizować imprezy integracyjne, choćby w formie wspólnego wyjścia na kolację po pracy.

Więcej o motywowaniu pracowników możemy dowiedzieć się biorąc udział w szkoleniach organizowanych przez firmę Exbis.

Share