Główna » Sposób na ślub i wesele » Lista gości weselnych – jak ją przygotować?

Lista gości weselnych – jak ją przygotować?

Lista gości na wesele to jeden z najtrudniejszych elementów przygotowań do ślubu. Kogo zaprosić, kogo nie brać pod uwagę, jakie kryteria obrać przy dobieraniu nazwisk do listy? Takie tradycyjne wesele to około 100 gości – i małych, i dużych. Przygotowanie takiej listy to nie lada wyzwanie. Jak sobie z tym poradzić?

Kartka i długopis – od tego zacznij

Jeżeli lista gości weselnych ma w ogóle powstać, to musisz ją stworzyć na kartce papieru – ewentualnie w pliku komputerowym – a nie w myślach. Ustaliliście z partnerem, że to będzie spore wesele? Załóżmy, że pojawić ma się właśnie stu gości. Kogo na samym początku wpisujecie na listę? Niee.. nie babcię, ciocię, czy wujka, a Was. Przecież Wy również jesteście wliczeni w to całe towarzystwo, w dodatku będziecie gośćmi honorowymi.

Lista gości na wesele – równy podział

Wiadomo, że na wesele zaprasza się rodzinę z obydwu stron.  I pojawiają się kłótnie – bo masz więcej rodziny niż on, albo na odwrót. Co wtedy zrobić? Najlepiej będzie ustalić jakichś złoty środek i listę weselnych gości podzielić na dwie, równe połowy. Po odliczeniu najbliższych osób i Was samych sprawdźcie, ile jeszcze jest miejsca na weselnej liście gości po czym podzielcie tą liczbę miejsc na dwa i niech każde z Was zastanowi się kto powinien je zająć.

No a teraz – jak ta lista gości weselnych powinna wyglądać?

Najlepiej posłużyć się tabelkami. Dla tych co nie lubię używać długopisów przydatny będzie na pewno Excel. Tam, można mieć wszystko czarno na białym. Jego obsługa wcale nie jest trudna, a sam zrobi nam listę porządkową przypisując do danej osoby konkretny numer.

Co powinno znaleźć się na takiej liście?

Ważne, by to nie było tylko imię i nazwisko konkretnego gościa ale również takie informacje jak: czym przyjedzie dana osoba, czy będzie potrzebowała pomocy przy transporcie z dworca, czy potrzebuje noclegu, czy zabiera ze sobą dzieci.

Lista gości weselnych – kto powinien się na niej znaleźć?

Oczywiście najbliższa rodzina, ale o tym już pisaliśmy. Trzeba też pamiętać o rodzicach chrzestnych – nawet jeżeli nie należą do rodziny. Nie może też zabraknąć przyjaciół, a jeżeli wasza lista gości na wesele jest dość rozbudowana, to warto pomyśleć o zaproszeniu osób, dzięki którym się poznaliście. Czasami też bliżej niż z rodziną żyje się na przykład z sąsiadami, i ich również warto zaprosić.

To ważne, by tworzą listę gości weselnych kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Bo za każdą kolejną osobę trzeba słono zapłacić więc jaki jest sens zapraszania kogoś, kogo się nie lubi, albo z kim się nie widujecie tylko dlatego, że Wy byliście zaproszeni na jego wesele? Jeżeli chcecie, by  te osoby nie poczuły się urażone, wyślijcie zawiadomienie o ślubie – nie mylić z zaproszeniem.

Przygotowując listę gości weselnych weź pod uwagę fakt, że musisz zadbać o to, by Twoi goście dobrze czuli się podczas przyjęcia. Dlatego to istotne, by mogli bawić się w gronie osób zbliżonych wiekiem.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share