Leczenie zaćmy – jakich zaleceń pooperacyjnych należy przestrzegać

Zaćma, (katarakta oka) dzięki znacznemu postępowi w medycynie, nie jest już równoznaczna z utratą wzroku. Polecaną przez lekarzy metodą leczenia jest operacyjne usunięcie zaćmy, ale aby zabieg był skuteczny, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich.  Obok zapewnia sobie odpoczynku i badań kontrolnych, niezwykle istotne jest zachowanie prawidłowej higieny oczu, o czym poniżej.

Co się dzieje po operacji zaćmy?

Po przeprowadzonym zabiegu należy spotkać się z lekarzem na badania kontrolne. Najczęściej umawiane są dwie lub trzy wizyty  ze specjalistą, przy czym pierwsza z nich powinna odbyć się już na drugi dzień po zabiegu. Lekarze przepisują pacjentom krople antybiotykowo-steroidowe, które trzeba stosować przez 3-4 tygodnie.

Operacja zaćmy – jak długo unikać wysiłku fizycznego?

Operacja usunięcia zaćmy nie oznacza całkowitej rezygnacji z codziennej aktywności, ale trzeba mieć na uwadze, że proces gojenia ran wymaga czasu. Najważniejsze jest unikanie wysiłku przez pierwsze trzy miesiące po zabiegu oraz wykonywania ruchów, które mogą prowadzić do dużego wzrostu ciśnienia (np. podnoszenia ciężkich przedmiotów).

Jak zachować higienę oczu po operacji zaćmy?

Istotną kwestią jest także ochrona oczu – zakładanie szczelnego opatrunku jest niezbędnym elementem rekonwalescencji, ponieważ chroni je przed zanieczyszczeniami i promieniami słońca. Ważne jest także zachowanie prawidłowej higieny – oka nie powinno się trzeć ani dotykać.  Po wizycie kontrolnej stwierdzającej zagojenie się ran, lekarz dobiera pacjentowi okulary korekcyjne, które powinien nosić na co dzień.

leczenie zaćmy

Czy operacja zaćmy jest bezpieczna?

Operacja usunięcia zaćmy jest obecnie bezpiecznym i mało ryzykownym rozwiązaniem, jednak kluczowym aspektem jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. Tak jak każda ingerencja chirurgiczna może skutkować powikłaniami, jednak pojawiają się one niezwykle rzadko.

Przebieg operacji zaćmy

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu odpowiednio dobranej soczewki sztucznej. Zabieg jest przy tym mało inwazyjny – wystarczy zaledwie dwumilimetrowe cięcie, które nie wymaga zakładania szwów. Do najnowocześniejszych metod operacyjnych oczu należy fakoemulsyfikacja. Zabieg ten odbywa się przy znieczuleniu miejscowym oka i trwa zaledwie 15 -20 minut.

Zaćma może znacznie pogorszyć jakość życia i uniemożliwić normalne funkcjonowanie, dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty i podjąć leczenie. Pacjenci nie muszą obawiać się przy tym dyskomfortu po operacji – zaletą tej metody leczenia jest to, że jest ona bezbolesna. Nie powinno się odkładać decyzji o terapii – przeprowadzenie jej we wczesnym stadium zaćmy, daje szansę na szybkie odzyskanie pełnej sprawności, ale należy przy tym przestrzegać zaleceń pooperacyjnych.

 

 

Share