Główna » Bez kategorii » Leczenia nietrzymania moczu u mężczyzny

Leczenia nietrzymania moczu u mężczyzny

Nietrzymanie moczu, niezależnie od tego, czy dotyczy kobiet, czy mężczyzn, jest wstydliwą przypadłością. Ze względu na ten fakt bardzo często zostaje zupełnie zlekceważona i zepchnięta na dalszy plan. Tymczasem tylko właściwe zdiagnozowanie problemu oraz podjęcie właściwych kroków przez lekarza i samego pacjenta może przynieść spodziewany efekt. Obecnie istnieje kilka różnych metod radzenia sobie z tą przypadłością. Które wykorzystuje się w przypadku mężczyzn?

Nietrzymanie moczu u mężczyzny – rodzaje

Objawy, świadczące o braku kontroli nad oddawaniem moczu, okazują się zwykle bardzo jednoznaczne. Sęk w tym, że nie każdy chce się do nich przyznać. Wtedy niestety nie decyduje się na wizytę u urologa oraz utrudnia odnalezienie poważniejszych problemów, takich jak schorzenia układu moczowego czy przerost prostaty, który nietrzymanie moczu u mężczyzny może zwiastować. Część cierpiących na tę dolegliwość nie decyduje się nawet na właściwe zabezpieczenie, jakie mogą zagwarantować specjalne pieluchy dla osób dorosłych.

Wśród rodzajów nietrzymania moczu wyróżnia się nietrzymanie moczu z parciami, wysiłkowe nietrzymanie moczu, wykapywanie moczu po mikcji oraz mieszane nietrzymanie moczu. Pierwsze z nich rozwija się raczej w starszym wieku, choć jego przyczyną może być infekcja lub rak pęcherza moczowego. Jako najczęstszą przyczynę wysiłkowego nietrzymania moczu wskazuje się zabieg prostatektomii albo procedurę likwidacji gruczolaka stercza. Dużo rzadziej wiąże się ono z wrodzoną wadą zwieracza.

Na czym polega leczenie zachowawcze?

Nim lekarz podejmie jakiekolwiek kroki, by wyleczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn, musi najpierw przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem oraz badania, polegające na sprawdzeniu rozmiaru gruczołu krokowego. Ponadto, poprosi też o wykonanie próby wysiłkowej, by zobaczyć, czy w takich okolicznościach dochodzi do wycieku moczu.  Dopiero później może zadecydować o rodzaju działań, jakie podejmie, by pomóc choremu.

Leczenie zachowawcze polega przede wszystkim na zmianach, jakie mężczyzna musi wprowadzić do swojego codziennego życia. Przede wszystkim, musi zacząć zdrowo się odżywiać oraz na siebie uważać. Lepiej też, jeśli ograniczy ilość przyswajanej kawy oraz napojów gazowanych. Poszczególne zabiegi mają prowadzić do redukcji nadmiernej wagi oraz całkowitej rezygnacji z palenia papierosów. Co więcej, trzeba je łączyć z rehabilitacją, opartą o ćwiczenie mięśni dna miednicy. Wykorzystywana jest przede wszystkim elektrostymulacja, przeprowadzana przy udziale sprawdzonego specjalisty. Ma to przywrócić zwierzacz do właściwego funkcjonowania poprzez naukę jego lokalizacji (ćwiczenia polegają na świadomym wstrzymywaniu strumienia moczu bądź na wykonywaniu skurczów pod kontrolą palca w odbycie).

 

Jak wygląda leczenie operacyjne?

W przypadku bardziej zaawansowanej dolegliwości bądź braku rezultatów leczenia zachowawczego wykorzystuje się procedury operacyjne. Jedna z nich, wykonywana w zasadzie najczęściej, polega na użyciu specjalnej taśmy. Można je zakładać nadłonowo, przez otwory zasłonowe lub w taki sposób, by wywierały ucisk na cewkę opuszkową (są wówczas zamocowane do kości miednicy). Przeprowadza się także zabiegi, polegające na wstrzyknięciu odpowiedniej substancji w okolice zwieracza. Rzadziej wykonuje się natomiast wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej. Każda z tych procedur wykazuje się dużą skutecznością, a jednocześnie daje niewielkie ryzyko powikłań. Oczywiście, o każdej z nich musi zadecydować lekarz.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share