Krzywy zgryz i jego wpływ na zdrowie

Krzywy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna, ale również zdrowotna. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że prosty i piękny uśmiech wpływa na nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie. Jeśli zaniedbamy kwestię krzywego zgryzu możemy spotkać się z licznymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze w młodym wieku wybrać się do specjalisty, który sprawdzi, czy nasz zgryz jest prawidłowy.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Jedną z najważniejszych kwestii, która ma wpływ na zdrowie jamy ustnej, jest odpowiednia higiena. Pamiętajmy jednak, że jeśli posiadamy krzywy zgryz, to codzienna higiena jest dużo bardziej wymagająca. Jak mówią specjaliści z Centrum Stomatologicznego New-Dent: „Przekrzywione, zbyt  ciasno położone zęby są trudne w szczotkowaniu. Dotarcie szczoteczką do szczelin, gdzie gromadzą się resztki jedzenia, czy osady staje się bardzo trudne”. Gromadzenie się płytki nazębnej jest główną przyczyną powstawania próchnicy, która niszczy zęby. Krzywy zgryz może powodować również problemy z nawracającą halitozą, czyli utrzymującym się nieprzyjemnym zapachem z ust. Wszystko dlatego, że przy nierównym zgryzie bakterie oraz osady na zębach gromadzą się w trudno dostępnych miejscach.

Jak krzywy zgryz wpływa na zdrowie u najmłodszych? 

Krzywe zęby u dzieci mogą skutkować wieloma powikłaniami, dlatego warto zabrać najmłodszych na wizytę do specjalistycznego gabinetu ortodontycznego. Miejmy na uwadze, że nieleczone wady zgryzu u mogą skutkować wadami wymowy, uszkodzeniem zębów stałych, a nawet pogorszeniu się wady zgryzu do takiego etapu, gdzie leczenie ortodontyczne jest już niemożliwe. Oczywiście krzywy zgryz to również kwestia estetyczna. Krzywe zęby mogą powodować zmieniony profil twarzy, jak cofnięcie brody, a zbyt wychylone zęby do przodu będą bardzo widoczne nie tylko podczas uśmiechania się. Krzywy zgryz może być również przyczyną kompleksów oraz wycofania społecznego. Dlatego warto wybrać się do ortodonty, który ustali plan leczenia i dobierze odpowiedni aparat ortodontyczny. Im wcześniej zaczniemy leczenie, tym większe szanse na zdrowy i prosty uśmiech.

Jak leczyć krzywy zgryz? 

Dzięki nowoczesnej technologii, możemy skutecznie zadbać o prosty i zdrowy uśmiech. Najpopularniejszą metodą walki o proste zęby są aparaty ortodontyczne. Ich budowa pozwala na precyzyjne przesuwanie zębów i umiejscowienie ich w odpowiednim i prawidłowym położeniu. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, które dostosowane są do różnorodnych wad zgryzu. Dzięki temu ich skuteczność jest bardzo wysoka, a sposób leczenia jest indywidualnie dopasowany do pacjenta. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na leczenie krzywego zgryzu i zarówno dzieci, jak i dorośli mogą podjąć się skutecznego leczenia.

Share