Krem z filtrem.

Szkodliwe promieniowanie UVA to zagrożenie, na które jesteśmy narażeni praktycznie przez cały czas – niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory roku. Przenika ono bowiem do skóry właściwej oraz uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe. W rezultacie, jego działanie wpływa na szybszy rozwój procesów starzenia. Dlatego też tak istotne jest stosowanie właściwych filtrów przeciwsłonecznych.

Rodzaje promieniowania słonecznego

Współcześnie coraz więcej osób wie o tym, że nasza skóra wymaga ochrony przed szkodliwym działaniem słońca. I nie chodzi tutaj jedynie o używanie odpowiednich produktów kosmetycznych w sytuacji, gdy chcemy się opalać. W społeczeństwie zwiększa się bowiem wiedza na temat różnych rodzajów promieniowania słonecznego. W związku z tym, znacznie częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że po filtry ochronne warto sięgać nie tylko podczas intensywnej ekspozycji ciała na działanie słońca. W takim przypadku jest to oczywiście ważne, gdyż zapewnia lepsze zabezpieczenie skóry przed poparzeniami czy reakcjami alergicznymi, wywoływanymi przez promieniowanie UVB. Niemniej jednak, nie można zapominać o tym, że słonce oddziałuje na nas także wtedy, gdy nie jest widoczne na niebie. Wszystko przez promieniowanie UVA, które przenika przez chmury.

Niekorzystny wpływ słońca na skórę

Stosowanie filtrów UV warto zacząć już w przypadku najmłodszych osób. Im szybciej zabezpieczymy skórę przed szkodliwym promieniowaniem, tym większą zyskamy szansę na zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych schorzeń. Trzeba bowiem pamiętać, że słońce bardzo intensywnie działa na nasz organizm. Nie tylko wpływa na szybszy rozwój wolnych rodników, niszczących DNA komórkowe, ale także uszkadza strukturę skóry. Ponadto, w dzisiejszych czasach już wiadomo, że to właśnie słońce jest w dużej mierze odpowiedzialne za proces fotostarzenia. Jego działanie uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe, przyczynia się do wystąpienia reakcji alergicznych oraz wywołuje obrzęki, zaczerwienienia, poparzenia czy nawet przebarwienia. Natomiast w skrajnych przypadkach, nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do rozwoju raka skóry.

Z czego wynika mniejsza bądź większa opalenizna?

W dużym skrócie można napisać, że opalenizna jest związana z naturalną ochroną przeciwsłoneczną, którą posiada nasza skóra. W tym przypadku bardzo wiele zależy jednak od predyspozycji konkretnej osoby. O ile jedni już na samym początku sezonu wakacyjnego mogą się pochwalić złoto-brązową opalenizną, o tyle drudzy nie mają zbyt wielkich szans na osiągnięcie takiego efektu – nawet wtedy, gdy spędzą wiele godzin na intensywnym słońcu. Predyspozycje te wynikają zaś z różnych fototypów.

Zgodnie z klasyfikacją stworzoną przez Thomasa B. Fitzpatricka, skóra człowieka może należeć do jednego z 6 rodzajów. Natomiast poszczególne fototypy różnią się m.in. zawartością melaniny. W rezultacie, posiadacze bladej, niemal białej skóry, są zdecydowanie bardziej narażeni na poparzenia słoneczne. Ponadto, w ich przypadku trudno o jakąkolwiek opaleniznę. Z kolei osoby z ciemniejszą skórą nie mają zazwyczaj takich problemów.

Filtry fizyczne i chemiczne – który wybrać?

Bez względu na to, jaki fototyp skóry posiadamy i czy mamy predyspozycje do występowania poparzeń słonecznych, powinniśmy korzystać z produktów zapewniających ochronę przed promieniowaniem UV. Osobną kwestią jest jednak fakt, że w dzisiejszych czasach na rynku można znaleźć wiele różnych kosmetyków. Co więcej, blokery te najczęściej dzieli się na 2 rodzaje – filtry fizyczne (mechaniczne) oraz chemiczne (organiczne).

Produkty kosmetyczne, które należą do pierwszej grupy, słyną niestety z tego, że pozostawiają na skórze biały film. Są bowiem tłuste i w związku z tym trudno je dokładnie rozsmarować. Ich działanie polega zaś na stworzeniu na skórze powłoki, która odbija promienie słoneczne. Ponadto, filtry fizyczne posiadają zazwyczaj gorszą formułę (mogą zawierać tlenek cynku oraz tlenek tytanu). Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku kosmetyków organicznych. Ich formuła jest zazwyczaj znacznie lżejsza, przez co lepiej się wchłaniają i można je stosować w celu ochrony różnych rodzajów skóry. Poza tym, składniki zawarte w filtrach chemicznych nie tworzą dodatkowej bariery. Ich zadaniem jest pochłanianie promieniowania, które oddziałuje na skórę.

Właściwy bloker przeciwsłoneczny to nie wszystko

Czy istnieją blokery zapewniające pełną ochronę przed szkodliwym wpływem słońca? Odpowiedź niestety brzmi: nie. Nic więc dziwnego, że częstym zaleceniem lekarzy i kosmetologów jest po prostu unikanie nadmiernego opalania skóry – zwłaszcza w upalne dni, w godzinach największego nasłonecznienia. A jeżeli już chcemy spędzać czas na plaży czy w inny sposób korzystać z dobrej pogody, zawsze powinniśmy stosować filtry UV z wysokim wskaźnikiem SPF (Sun Protection Factor). Ponadto, nie zapominajmy o tym, że kosmetyki te należy nakładać na skórę co najmniej 30 min. przed opalaniem oraz powtarzać aplikację po każdej kąpieli słonecznej.

Artykuł powstał we współpracy z kosmetologami gabinetu Qclinique.

Share