Główna » Sposób na rodzinę » Kolka u niemowlaka – jak jej zaradzić?

Kolka u niemowlaka – jak jej zaradzić?

Kolka u niemowlaka pojawić się może dość szybko, bo już pomiędzy 4 a 6 tygodniem życia dziecka. Zazwyczaj jest objawem nietolerancji pokarmowej, lub alergii. Na szczęście istnieją sposoby na to, by ulżyć maluchowi w cierpieniu. Jakie?

Kolka u niemowlaka – pomoże ciepła kąpiel

Zazwyczaj maluszek jest spokojniejszy w godzinach wieczornych to znaczy wtedy, gdy przychodzi czas na wieczorną toaletę. Zastanawiałaś się dlaczego? Ciepła woda z wanienki ogrzewa brzuszek malca co działa rozkurczająco i ból znacznie traci na sile bądź przemija całkowicie. Jeżeli Twoje dziecko nie lubi się kąpać, to możesz wykorzystać też termoforek – wystarczy, że nalejesz do niego ciepłej wody i będziesz nim ogrzewać brzuszek i podbrzusze malca. Coraz bardziej popularne są też termofory z pestkami wiśni – wyjmujesz z nich specjalny woreczek, wrzucasz na kilka chwil do mikrofalówki i zamykasz w etui. Świetny sposób, który nie pozwoli maluchowi się poparzyć.

Pomóc może też masaż

Nalej na dłonie trochę dziecięcej oliwki i rozsmaruj ją a później połóż dłoń na brzuszku dziecka i delikatnie go masuj wykonując koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kolka u niemowlaka ustąpi, jeżeli zrobisz to w odpowiedni sposób. Najlepiej jednak masować brzuszek na kilkadziesiąt minut przed codziennym atakiem kolki – pamiętaj jednak, by NIGDY nie robić tego zaraz po karmieniu bo maluch może ulać a nawet zwymiotować.

Najadło się? Niech mu się odbije

Najgorszym doradcą w walce z kolkami jest pośpiech. I Twój, i Twojego dziecka. Bo jeśli maluch je łapczywie to z pewnością nałapie się powietrza a to właśnie te „bąbelki” powodują problemu brzuszkowe. Ty za to nie powinnaś się spieszyć z odkładaniem malca do łóżeczka zaraz po karmieniu. Weź go na ręce, poklep delikatnie po pleckach, niech sobie odbije.

Kolka u niemowlaka – espumisan dla niemowląt, albo woda koperkowa?

Dość często polecaną metodą walki z kolkami jest podanie dziecku lekarstwa – espumisan dla niemowląt jest chyba najpopularniejszy. Jest również polecany przez rodziców bo większość z nich uważa, że po podaniu zauważyło wyraźną poprawę w zachowaniu dziecka – przestało podkurczać nóżki i zanosić się płaczem. Są także rodzice, którzy twierdzą, że lepsza jest woda koperkowa ale trzeba wziąć pod uwagę, że jednemu dziecku może ona pomóc, a drugiemu zaszkodzić. Popularna jest także homeopatia, taka jak kropelki sab simplex, sprowadzane przez zatroskanych rodziców z zagranicy. Sami testowaliśmy je na swoich dzieciach – rewelacja, tylko one pomagały.

Wpływ na powstawanie kolek ma też dieta matki

I od przyjrzenia się tej swojej diecie tak właściwie powinnaś zacząć. Czy jesz na co dzień produkty ciężkie, silnie wzdymające? Słodkie i tłuste potrawy? Jeżeli wyeliminujesz je ze swojego codziennego menu, problem kolej powinien ustać ale na pewno nie stanie się to z dnia na dzień. Musisz być cierpliwa.

Płaczące dziecko, któremu rodzic nie jest w stanie pomóc to najgorsze, co może nas spotkać. Dlatego warto zadbać o to, by nie dopuścić do sytuacji, w której dziecko będzie się męczyło z kolkami. Oczywiście nie zawsze uda się temu zapobiec a jeżeli żaden z przedstawionych przez nas sposobów nie uśmieży bólu to warto wybrać się do lekarza bo być może okarze się, że dziecko ma alergię pokarmową i będzie musiało przyjmować specjalną mieszankę zamiast tradycyjnego mleka.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Komentarze (1)

  1. gerda napisał(a):

    moja córeczka od urodzenia cierpi na kolkę spowodowaną nietolerancją laktozy, dlatgeo do kazdej porcji mleka dodaję jej kropelki kolaktaza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share