Główna » Sprytny sposób » Kolczyki i bransoletki ozdabiane techniką decoupage – przepis na oryginalne ozdoby

Kolczyki i bransoletki ozdabiane techniką decoupage – przepis na oryginalne ozdoby

Technika decoupage, która polega na ozdabianiu przedmiotów poprzez przyklejanie do nich papieru z rysunkiem lub zdjęciem za pomocą specjalnego kleju cieszy się obecnie bardzo dużym powodzeniem. Za jej pomocą możemy uczynić nawet pozornie nudne codzienne przedmioty naprawdę atrakcyjnymi wizualnie. Z tego powodu stała się bardzo popularna również jako sposób tworzenia pięknej biżuterii. Z tego poradnika będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób ozdabiać bransoletki i kolczyki techniką decoupage w domowym zaciszu!

Kolczyki i bransoletki decoupage

Najłatwiej przyklejać papier jest do elementów drewnianych, dlatego najlepiej jest przygotować kolczyki i bransoletki wykonane z drewna, ponieważ klej potrafi bez trudu wniknąć w pory drewna – choć trzeba przy tym pamiętać, by najpierw materiał dobrze oszlifować, by papier dobrze na nim leżał. Należy również przygotować nożyczki, pędzelek, klej do decoupage i farbę akrylową oraz oczywiście rysunek lub zdjęcia. Jeśli chodzi o to ostatnie, mamy naprawdę sporo możliwości – w przypadku bransoletki może tutaj posłużyć na przykład stara mapa pocięta na paski, zaś do kolczyków wydrukowany czterokrotnie obrazek na papierze śniadaniowym. To jednak tylko sugestie, bo tak naprawdę w technice decoupage możemy pozwolić sobie na takie ozdoby, jakich tylko zapragniemy!

Kunsztowna robota i piękne efekty

Cały proces zaczynamy od pokrycia dekorowanej ozdoby kilkoma warstwami farby akrylowej – każdą kolejną nakłada się po wyschnięciu poprzedniej. Następnie zaś nakłada się na ozdobę klej do decoupage, który musi schnąć przez godzinę. Obrazek powinien mieć powierzchnię nieco większą niż bransoletka lub kolczyki, dlatego trzeba wyciąć go w odpowiedni sposób. Jak wspomnieliśmy wyżej, bransoletkę oklejamy serią cienkich pasków o szerokości dwóch centymetrów i długości o dwa-trzy centymetry większej niż szerokość bransoletki, pamiętając o tym by na bieżąco gładzić wszelkie powstające zmarszczki. Powinniśmy ułożyć je w taki sposób, by lekko nachodziły na siebie. Natomiast gdy przyklejamy obrazek do kolczyka, pamiętajmy o tym, by robić to środka ku brzegom, co pozwoli na wyciśnięcie spod niego powietrza.

Technika dekorowania biżuterii

Ciekawym sposobem na wygładzenie papieru na ozdobie będzie położenie na niej papieru do pieczeniu i wyprasowanie go żelazkiem „na dwie kropki”. Po wygładzeniu papieru nakładamy na niego za pomocą pędzelka kilka warstw lakieru (robimy to od środka do brzegu), z których każda musi dobrze wyschnąć – najpierw dwie cienkie, potem dwie lub trzy grubsze. Po nałożeniu i wyschnięciu każdej z warstw należy przeszlifować ją papierem ściernym o ziarnistości 1200. Procedurę należy powtarzać, aż zupełnie zatrze się granica między serwetką i tłem. Potem pozostaje tylko cieszyć się ze wspaniałego efektu! Jeżeli dobrze poradzimy sobie z całym procesem, w rezultacie kolczyk lub bransoletka będą wyglądać, jakby zdjęcie lub rysunek zostały na nim namalowane. To naprawdę bardzo ciekawy widok!

Serdecznie dziękujemy sklepowi internetowemu ekorale.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share