Główna » Sprytny sposób » Klimatyzacja – jej wpływ na środowisko

Klimatyzacja – jej wpływ na środowisko

Systemy klimatyzacyjne stanowią już nieodłączny element naszej codzienności – montowane są w sklepach, miejscach użyteczności publicznej, siedzibach firm, coraz więcej osób decyduje się na kupno klimatyzatorów do własnych domów i mieszkań. Dla wielu innych taka inwestycja jest jeszcze mocno wątpliwą kwestią – przyczyną jest przekonanie o szkodliwości klimatyzacji dla środowiska naturalnego. Jaki jest rzeczywisty wpływ tych urządzeń na otaczający nas świat?

Klimatyzacja a gazy cieplarniane

Pierwszą, oczywistą kwestią, jest fakt, że każdy klimatyzator do pracy wymaga energii elektrycznej. Jeżeli prąd pochodzi z ekologicznym źródeł (do jego produkcji wykorzystywane jest promieniowanie słoneczne lub ruch wiatru), nasz klimatyzator nie ma żadnego, nawet pośredniego wpływu na środowisko. Niestety, w Polsce i w wielu innych miejscach na świecie większość energii pochodzi z elektrowni węglowych – w trakcie spalania węgla do atmosfery wypuszczane są tony gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, który bardzo silnie pochłania promieniowanie słoneczne. Zbyt duże nagromadzenie gazów jest przyczyną efektu cieplarnianego, co z kolei skutkuje globalnym ociepleniem – czyli podwyższeniem średniej temperatury atmosfery. Klimatyzatory nie potrzebują wiele energii, jednak jest ich obecnie bardzo dużo, spotykane są praktycznie wszędzie, a najintensywniejszy okres ich pracy przypada na okres letni, kiedy zwiększona emisja gazów cieplarnianych jest najbardziej szkodliwa dla środowiska. Z drugiej strony – klimatyzatory mogą być wykorzystywane również do ogrzewania pomieszczeń w chłodniejszych miesiącach. Ich zastosowanie pomaga znacznie zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania mieszkania.

Czynnik chłodzący

Do lat 90 w systemach klimatyzacyjnych za czynnik chłodzący służył freon, wykorzystywany również w lodówkach. Po wykazaniu, że ta zawierająca związki fluoru, chloru i węgla substancja w destrukcyjny sposób wpływa na chroniącą atmosferę warstwę ozonową, stopniowo zaczęto wycofywać się z jej użycia. W nowoczesnych klimatyzatorach freon został zastąpiony substancjami chłodzącymi o znacznie mniejszym negatywnym wpływie na środowisko. Mimo to wymagane jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności, aby nie dopuścić do uwolnienia tych substancji. W związku z tym montażu i konserwacji klimatyzacji powinna – zgodnie z polskim i europejskim ustawodawstwem – podejmować się wyłącznie osoba posiadające odpowiednie, potwierdzone kwalifikacje.

Wysokiej jakości klimatyzatory znajdziemy w ofercie firmy Centrowent, dystrybutora produktów takich marek, jak LG, Fujitsu czy Airwell.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share