Metoda na samodoskonalenie dla leniwych- Kaizen

Prawie każdy z nas okresowo wyznacza sobie nowy cel lub wyzwanie – i równie często w końcu legnie na polu ich osiągania. Kończy się wymówkami typu: po prostu nie jestem jeszcze gotowy, zrobię to w przyszłym tygodniu, w przyszłym miesiącu … W przyszłym roku.

Na początku wiedzie nas zapał wielkiego zrywu. Ale prędzej czy później zaczynamy ocierać się o rafy zniechęcenia. Grzęźniemy na mieliźnie stwierdzenia, że ten cały rejs w kierunku nowego życia może by tak trochę zwolnić… I zwalniamy do zera na przód.

Dlaczego tak jest?
Odpowiedź jest dość oczywista: ponieważ staramy się osiągnąć zbyt wiele, zbyt szybko. Skala nowych odpowiedzialności po prostu nas przytłacza. Trudno jest zmienić stare przyzwyczajenia i spróbować czegoś nowego.

Kaizen, „jednominutowa” metoda na samodoskonalenie

W kulturze japońskiej istnieje praktyka (zwana też filozofią) Kaizen. Sprowadza się ona do dwóch podstawowych zasad. Po pierwsze, niezbędne są ciągłe zmiany i ulepszanie czy to własnego jestestwa, czy procesów biznesowych. Po drugie zmiany te wprowadzamy w najmniejszych możliwych jednostkach i obszarach.

Sednem tej metody jest idea, że człowiek powinien ćwiczyć robienie czegoś regularnie. Najlepiej o stałej porze, ale w dość krótkim odcinku czasu. Oczywiste jest, że takie podejście, nie narzucające długotrwałych, monotonnych zajęć nie powinno sprawić kłopotu najbardziej leniwym jednostkom. Dużo łatwiej jest znaleźć pretekst by nie robić czegoś godzinę dziennie. Trudniej znaleźć wymówkę na olanie zadania, które trwa 60 sekund.

Czy robisz pompki, czy uczysz się języka obcego, nie wisi nad tobą widmo nieprzyjemnego obowiązku. W zamian obdarowujesz się bukietem drobnych działalności, które przynoszą radość i satysfakcję, ponieważ efekty ich stosowania są widoczne niemalże od razu. Podejmując jeden mały krok na raz i tak podążasz ścieżką doskonalenia, ale przynajmniej widzisz, że jesteś w innym miejscu, a nie grzęźniesz w błocie. A co za tym idzie, nie przytłacza cię wybrana metoda na samodoskonalenie.

Ważne jest, aby przezwyciężyć ten brak zaufania we własne zdolności. Często wynikający z uczuć winy i bezradności, gdy cel, który leży gdzieś daleko przed nami jest zbyt ogromny, a my nie widzimy żadnych postępów. Trzeba doświadczyć poczucia zwycięstwa i sukcesu w podążaniu naprzód. Kiedy jesteś zainspirowany takimi uczuciami, stopniowo zaczynasz zwiększać ilość czasu spędzanego nad zadaniem, lub zwiększasz poziom trudności osągając lepsze rezultaty w tym samym krótkim czasie. W ten sposób „minutowa zasada” Kaizen pozwala sprawdzić postępy praktycznie w locie.

Skąd to się wzięło?

Kaizen pochodzi z Japonii. Samo słowo zawiera dwa pierwiastki – „kai” (zmiana) i „zen” (mądrość). Został wynaleziony przez Masaaki Imai, który uważa, że filozofia ta może być stosowana z powodzeniem w świecie biznesu, jak i życiu osobistym. I tu od razu dwa przykłady: Lean Managment – coraz modniejsza w krajach zachodnich metoda zarządzania, „wymyślona” przez Toyotę, która po prostu zaadaptowała Kaizen w swoich fabrykach niedługo po wojnie. Tabata – metoda krótkich (ok 4 min.) interwałowych, bardzo intensywnych treningów. Również opracowana w Japonii.

Na pierwszy rzut oka, praktyka ta może wydawać się wątpliwa i nieskuteczna dla ludzi, którzy dorastali w kulturze zachodniej, gdzie nacisk kładzie się na kładzenie wielkich wysiłków jako podwaliny wielkich zmian. Ale takie wielkie zrywy, drenują energię czy to z jednostki czy z organizacji i praktycznie nigdy nie prowadzą do założonego celu. Obserwowałem to wielokrotnie w życiu prywatnym, jak i w organizacjach, któych przyszło mi doradzać czy uczestniczyć.

Jest to najlepsza znana mi metoda na samodoskonalenie, w warunkach gdy jednym z głównych założeń jest potrzeba kwestionowania ustalonego porządku i dynamicznego reagowania na zachodzące zmiany.

Share