Główna » Sprytny sposób » Jaki kierunek studiów wybrać?

Jaki kierunek studiów wybrać?

Kończysz szkołę? Przed Tobą ważne pytania i przede wszystkim konieczność podjęcia odpowiedzialnej decyzji. Jaki kierunek studiów wybrać? Prawo, ekonomia, a może postawić na przedmioty humanistyczne? Odpowiedź nie jest łatwa, dlatego damy Wam kilka wskazówek, jakie wybrać studia, które dadzą Wam najwięcej satysfakcji.

Jak wybrać studia?

Dzisiejszy system edukacji wcale nie ułatwia nam wyboru studiów. Już od początku liceum czy technikum jesteśmy ukierunkowywani i większość z nas postanawia kontynuować rozpoczęty tok nauki. Zauważmy jednak, że mając czternaście czy piętnaście lat, nie zawsze wiemy, jak zaplanować swoją przyszłość. W tym wieku często zmieniamy zdanie i profil w klasie licealnej może okazać się w ogóle nie trafiony. Nie martw się tym. Jeśli jesteś w klasie humanistycznej, a chciałbyś iść np. na ekonomię, nic nie stoi na przeszkodzie! Oczywiście, musisz włożyć w to więcej pracy. Przygotowanie się do matury z przedmiotów, które mamy raz czy dwa razy w tygodniu może nie być łatwe. Wystarczy jednak trochę zaangażowania i intensywnej pracy przez kilka miesięcy i możesz spełnić swoje marzenia. Skoro już masz sprecyzowane swoje zainteresowania, jak wybrać studia? Przede wszystkim musisz zapoznać się z ofertą różnych uniwersytetów czy wyższych szkół, żeby znaleźć to, co jest dla Ciebie najatrakcyjniejsze. Pamiętaj, Twoje pasje są najważniejsze! Nie kieruj się tym, co praktyczne, co najbardziej popularne. Tego typu studia nigdy nie dadzą Ci satysfakcji, a co gorsza, możesz mieć problemy z ich ukończeniem. Jeśli zastanawiasz się jakie studia wybrać, nie możesz zapomnieć o kilku alternatywach. Czasami może się zdarzyć, że liczba kandydatów na dany kierunek jest ogromna, a Tobie los spłata figla i nie dostaniesz się. Wówczas powinieneś mieć jakiś plan B.

Jakie studia wybrać?

Trudno jest komuś powiedzieć: „idź lepiej na medycynę, albo na chemię”. Pamiętaj, tak naprawdę nikt nie jest w stanie Ci dobrze podpowiedzieć. To Ty znasz siebie najlepiej i wiesz, w czym czujesz się dobrze. Jaki kierunek studiów wybrać, żeby był dla mnie najbardziej przyszłościowy? – to chyba najczęściej zadawane pytanie maturzystów. Warto przeanalizować cały swój proces edukacji, a nie tylko sugerować się wynikami matury. To kwestia powiedzmy – trafu, który nie powinien decydować o Twojej dalszej drodze życiowej. Pomyśl o tym, jaką pracę chciałbyś wykonywać, co Cię pasjonuje. Może uda Ci się połączyć kilka kierunków? Jeśli jesteś humanistą i zdecydujesz się na kierunek z tej dziedziny, masz do wyboru naprawdę duży wachlarz możliwości: język polski, historia, archeologia, kulturoznawstwo, socjologia, psychologia – to tylko kilka propozycji. Zauważ też, że w ramach jednego kierunku masz zazwyczaj kilka specjalizacji do wyboru, ale na to przyjdzie czas później.

Jeśli masz wątpliwości, jaki kierunek studiów wybrać, pamiętaj, że Twoje pasje są podstawą do budowania stabilnej przyszłości. Nie kieruj się tym, co modne, co popularne. Szanuj swój czas i poświęć go na to, co naprawdę sprawi Ci przyjemność. Wiele osób zastanawia się jakie studia wybrać, i często podejmuje pochopne decyzje. Przemyśl spokojnie, jak widzisz swoją przyszłość. Wybierz studia dzięki którym się rozwiniesz, a nie będziesz starał się jedynie przetrwać od sesji do sesji.

Powodzenia!

Joanna Bugajewska

 

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Komentarze 3 komentarze

  1. kamila napisał(a):

    jestem na studiach 2go stopnia na wsb w Poznaniu na logistyce – świetna uczelnia i dobra kadra naukowa

  2. Marek napisał(a):

    Poważna decyzja, często ludzie potem rezygnują lub zmieniają kierunki, ja od licencjatu do teraz magistra wybrałem ten sam kierunek na WSB.

  3. Igor napisał(a):

    Jakie no takie które nas interesują a nie takie bo koleżanka idzie, zaczynałem od informatyki na wsb teraz będzie kontynuacja na studiach II stopnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share