Główna » Sprytny sposób » Jakie są rodzaje trumien?

Jakie są rodzaje trumien?

Przy wyborze trumny dla zmarłego przede wszystkim trzeba wybrać materiał, z którego będzie ona zrobiona. Może to być metal lub szkło, jednak w Polsce dominują tradycyjne trumny drewniane. Rodzaj drewna oraz połysk wpływają na ostateczny wygląd. Niezbędne jest także dopasowanie wielkości trumny do ciała. Choć istnieją rozmiary standardowe, nie zawsze będzie to właściwy wybór.

Wybór trumny drewnianej

Trumna to nieodłączny element tradycyjnego pochówku. Poszczególne modele mogą różnić się materiałem, z którego są wykonane czy sposobem zdobienia. Jedni uważają, że bardziej odpowiednie są bogate zdobienia, inni wolą dla swoich bliskich coś skromnego. Trumny zazwyczaj wykonuje się z litego drewna. Są to zarówno gatunki iglaste jak i liściaste. W Polsce popularne są trumny drewniane wykonane z topoli, dębu, sosny, świerku, lecz coraz częściej można spotkać także drewno importowane. Od naszych rodzimych gatunków różni się ono zarówno wyglądem, jak i ceną – przeważnie jest dużo droższe. Trumny drewniane mogą posiadać różny połysk. Jedne są matowe, inne półmatowe, mogą także być z lekkim lub wysokim połyskiem.

Trumny szklane i metalowe

Trumny mogą być także wykonane ze szkła lub z metalu, choć w Polsce są dużo mniej popularne niż trumny drewniane. Trumna szklana umożliwia ekspozycję ciała zmarłego podczas uroczystości pogrzebowych. Natomiast trumna metalowa jest niezbędna przy transporcie międzynarodowym ciała zmarłego. W takim przypadku wymagane jest hermetyczne zamknięcie. Każdy z materiałów jak i rodzajów drewna charakteryzuje się także inną wagą. Obicia trumien tworzone są w różnych kształtach i kolorach. Pracownik zakładu pogrzebowego Anubis tłumaczy: „Zazwyczaj jest to satyna w kolorze purpury, bieli lub czerni. Czasem używa się także atłasu lub aksamitu.”  

Czym jeszcze kierować się przy wyborze? 

Przy wyborze trumny trzeba zwrócić uwagę także na inne aspekty niż wygląd. Choć istnieją standardowe wymiary, nie wszystkie trumny będą pasowały do każdego zmarłego. Trumna dla ciała dziecka musi być odpowiednio mała. Zazwyczaj wykonuje się je z drewna sosnowego i maluje na kolor biały. Natomiast wysoka osoba może potrzebować specjalnych rozmiarów. Dlatego trumnę można także wykonać na specjalne zamówienie. Zupełnie innym rodzajem są trumny przeznaczone do kremacji zmarłego. Wykonane są wtedy z drewna sosnowego lub z kartonu. Są lekkie, proste, nielakierowane i pozbawione wszelkich ozdobników, bowiem spala się je razem ze szczątkami zmarłego. Z tego też powodu cały proces musi być ekologiczny.

Share
Author: Ośmiornica Matylda
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share