Jakie są metody znieczulenia podczas zabiegów stomatologicznych?

Stomatologia już od dawna nie jest bolesna. Ulgę w czasie zabiegów przynoszą różne rodzaje znieczuleń dostosowane do leczonych obszarów, zdrowia i preferencji pacjenta. Dowiedz się, jakie są typy znieczuleń stomatologicznych, w jakich przypadkach stosuje się każde z nich i jakie dają rezultaty. Przekonaj się, że leczenie zębów może być bezbolesne, a znieczulenie bezpieczne!

Znieczulenie powierzchniowe – dla mniej bolesnego wkłucia

Większość znieczuleń stomatologicznych podaje się przy użyciu igły i strzykawki. Wkłucia wykonuje się w różnych miejscach w zależności od tego, jakie leczenie ma być przeprowadzone. Ponieważ niektóre miejsca są bardzo wrażliwe, a podawanie środka znieczulającego wywołuje dyskomfort, stosuje się niekiedy znieczulenie powierzchniowe. Ma ono znieść wrażliwość tkanki, w którą podane zostanie znieczulenie właściwe.

Znieczulenie powierzchniowe może mieć różne postaci – mówi specjalista z ES Dentica. – „Stosuje się żele, spreje i plastry. Ten rodzaj znieczulenia sprawdza się nie tylko przed wkłuciem, ale też minimalizuje odruch wymiotny, co podnosi komfort zabiegu zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Znieczulenie powierzchniowe działa już po kilku minutach”. 

Znieczulenia: nasiękowe, dowięzadłowe, śródwięzadłowe i przewodowe

Kolejną grupę znieczuleń stanowią te podawane przy użyciu igły. Preparat jest wprowadzany w różne miejsca w zależności od tego, która część zęba lub jamy ustnej ma być leczona, a także jak duży obszar powinno objąć znieczulenie.

Znieczulenie nasiękowe podaje się w górne partie dziąsła. Stosuje się je np. w leczeniu próchnicy.

Znieczulenia śródwięzadłowe i dowięzadłowe są wykorzystywane m.in. w endodoncji i protetyce, a także w stomatologii dziecięcej przy usuwaniu zębów mlecznych. Preparat podaje się do ozębnej przy użyciu bardzo cienkich igieł.

Znieczulenie przewodowe ma za zadanie całkowicie znieść wrażliwość miazgi zębowej nie tylko na ból, ale też na zmiany temperatur i wszelkie inne odczucia. Środek znieczulający wprowadza się do nerwu zębowego. 

Gaz rozweselający, znieczulenie komputerowe Wand, znieczulenie ogólne

Do wyjątkowo przyjaznych pacjentowi metod znieczulania zaliczają się gaz rozweselający oraz znieczulenie komputerowe Wand. Ten pierwszy podawany jest do dróg oddechowych przez maskę. Wywołuje pełne odprężenie przy zachowaniu świadomości. Metoda ta sprawdza się szczególnie w przypadku dzieci i pacjentów z dużym lękiem przed dentystą.

Znieczulenie komputerowe Wand pozwala precyzyjnie znieczulić jeden ząb minimalną dawką preparatu, dzięki czemu podanie znieczulenia wiążę się ze znacznie mniejszym dyskomfortem. Z uwagi na małą ilość środka znieczulającego metoda Wand wykazuje mniejszą liczbę powikłań.

W niektórych przypadkach w stomatologii stosuje się znieczulenie ogólne. Wówczas w gabinecie musi być obecny anestezjolog wraz z wyspecjalizowaną pielęgniarką. Pacjent w znieczuleniu ogólnym usypia i przez czas zabiegu nie odczuwa zupełnie nic. 

Share