Jaki jest przebieg wizyty u ginekologa?

Wizyta kontrolna w gabinecie ginekologicznym dla wielu kobiet wiąże się z dużym stresem. Wizja badania u ginekologa jest najtrudniejsza dla kobiet, które jeszcze nie miały takich doświadczeń i które dopiero pierwszy raz wybierają się do gabinetu ginekologicznego. W artykule postaramy się Wam jednak nieco pomóc, dokładnie wytłumaczymy krok po kroku, jaki jest przebieg każdej wizyty kontrolnej u ginekologa, na czym polegają wszystkie wykonywane w trakcie takiej wizyty badania oraz jak się przygotować do wizyty, co ze sobą zabrać i jak jest się najlepiej ubrać.

W jaki sposób powinno się przygotować do wizyty u ginekologa?

Planując umówienie się na wizytę w gabinecie ginekologicznym przede wszystkim powinno się wybrać odpowiedni termin. Najlepszym terminem zawsze jest pierwszych 10 dni po zakończeniu menstruacji. Wtedy po prostu kobiety podczas badania ginekologicznego odczuwają najmniejszy dyskomfort, jest już bowiem dawno po zakończeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego i jeszcze przed pojawieniem się ewentualnych dolegliwości związanych z jajeczkowaniem. Poza tym, w trakcie pierwszych 10 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego w tkance gruczołu sutkowego nie występują żadne zgrubienia, dzięki czemu lekarzowi będzie łatwiej wykonać badanie piersi.

Wybierając się do ginekologa, zwłaszcza na pierwszą wizytę, musimy się przygotować do rozpoczynającego wizytę wywiadu lekarskiego. Powinnyśmy więc zabrać ze sobą listę przebytych w ostatnim czasie chorób oraz listę przyjmowanych leków. Warto jest również wcześniej przygotować listę pytań, które chciałoby się zadać lekarzowi.

Na mniej 2-3 dni przed wizytą u ginekologa trzeba też odstawić stosowane leki dopochwowe, ponieważ mogą one zaburzyć wyniki wykonanych przez ginekologa badań laboratoryjnych. Przed wizytą w gabinecie powinno się też dokładnie umyć, jednak nie można stosować żadnych żelów do higieny intymnej, ponieważ one też mogą uniemożliwić pobranie odpowiednich próbek do dalszych badań. Na wizytę u ginekologa najlepiej jest się ubrać w taki sposób, żeby było nam wygodniej i żeby mieć możliwość łatwego zdjęcia rzeczy na czas badania.

Badania wstępne w gabinecie ginekologicznym

Na początku większość wizyt u ginekologa rozpoczyna się od wykonania badań wstępnych, które składają się ze zważenia pacjentki, pomiaru wzrostu i ciśnienia krwi oraz badania piersi i badania jamy brzusznej. Lekarz przeprowadza także wspomniany już wcześniej dokładny wywiad z pacjentką i przystępuje do właściwego badania ginekologicznego.

Przebieg właściwego badania ginekologicznego

Do badania ginekologicznego pacjentka musi się rozebrać od pasa w dół i wejść na fotel ginekologiczny.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: „Na początku wizyty kontrolnej w gabinecie zawsze wykonywane jest badanie wziernikiem. Rozpoczyna się ono od delikatnego rozchylenia warg sromowych pacjentki oraz wprowadzenia do środka jednego palca w celu ustalenia położenia szyjki macicy, oraz tego, jaki tworzy ona kąt z pochwą. Następnie drugą dłonią wprowadzany jest środka wziernik. Jest to niewielkie, wykonane z plastiku lub z metalu narzędzie, które ma kształt kaczego dzioba. Po wprowadzeniu go do środka jest stopniowo rozwierany, dzięki czemu lekarz ma możliwość obejrzenia tarczy i szyjki macicy. W trakcie badania wziernikiem jest również możliwość pobrania od pacjentki materiału niezbędnego do przeprowadzenia cytologii. Potem wziernik jest zamykany i powoli wysuwany na zewnątrz”.

Badanie dwuręczne

W trakcie standardowej wizyty w gabinecie ginekologicznym wykonywane jest również badanie dwuręczne. Ze względu na nie, pacjentkom zaleca się przed rozpoczęciem badań załatwienie wszystkich potrzeb fizjologicznych. Żeby wykonać badanie, lekarz zakłada rękawiczki i jedną z nich pokrywa substancją poślizgową, która ma na celu zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez pacjentkę. Badanie polega na wsunięciu dwóch palców jednej ręki do wnętrza pochwy i na delikatnym uciskaniu drugą dłonią skóry podbrzusza. Celem badania dwuręcznego jest dokładna ocena rozmiarów i ruchomości macicy oraz jej przydatków. Badanie jest bezbolesne jednak oczywiście wiąże się z drobnym dyskomfortem. Jeżeli w trakcie badania zacznie się jednak odczuwać ból, wtedy koniecznie trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, ponieważ może to być sygnałem, że w miednicy mniejszej wystąpiła jakaś infekcja.

Share